Ministr Vondra v USA dohodl smlouvu o armádních zakázkách
Český ministr obrany Alexandr Vondra dnes v Pentagonu dojednal smlouvu o armádních zakázkách. Se svým americkým protějškem Leonem Panettou mluvil také o budoucnosti české vojenské mise v Afghánistánu.
Dohoda o armádních zakázkách má českým zbrojařským firmám v dohledné době umožnit přístup na americký trh.
Spolu s ministrem obrany proto na jednání dorazili také zástupci více než desítky českých společností, které mají o účast na amerických armádních zakázkách zájem.
Uzavřenou dohodu si všichni pochvalují a ministr Vondra vyzdvihuje především její politický a ekonomický význam.
Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka informuje o výsledcích jednání ministra Vondry
Záleží sice už jen na firmách samotných, jestli budou schopné využít nových možností, které se jim naskytnou po definitivním podpisu smlouvy, každopádně se ale jedná o unikátní příležitost.
„Společně s Polskem jsme první zemí ze střední a východní Evropy, která bude mít stejný způsob zacházení, jako tu má Velká Británie, Izrael, Německo. Našim firmám to umožní účastnit se armádních tendrů,“ potvrdil Vondra.
Čeští vojáci v Afghánistánu
Mandát českého kontingentu v Afghánistánu na konci roku končí, ministr Vondra ale potvrdil, že navrhne jeho prodloužení. O dalším působením českých vojáků po roce 2012 musí definitivně rozhodnout český parlament.
„Předpokládám, že letos na jaře navrhnu vládě a posléze i parlamentu mandát ještě na další dva roky. Počty ještě říkat nechci. Předpokládám, že se tam ještě mohou vrátit naše vrtulníky. Zas letos končí speciálka,“ řekl.
„Myslím si, že určitě se budeme ještě soustřeďovat na výcvik, to je to nejdůležitější, protože to je předpoklad, aby si Afghánistán byl schopen zajišťovat bezpečnost sám,“ dodal.
Vzhledem k počtu obyvatel a k velikosti armády je česká přítomnost v Afghánistánu docela značná, myslí si zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka, a Američané si to uvědomují:
„Ze svého pohledu můžu říct, že to vždycky zmiňují jako příklad dobrého spojenectví a projev aktivní české účasti v NATO.“