J&T má s Krkonošemi podobné plány jako v Tatrách

Slovenský holding provozující turistická střediska v Tatrách by chtěl expandovat do Krkonoš. Holdingová společnost Tatry Mountain Resorts, kterou založil česko-slovenský investiční gigant J&T a která provozuje zimní střediska ve Vysokých a Nízkých Tatrách, by rád získal klíčový podíl například na turismu ve Špindlerově Mlýně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na sjezdovce (ilustr. obr.)

Na sjezdovce (ilustr. obr.) | Foto: Radana Schaeferová

Tatry Mountain Resorts, holding založený finanční skupinou J&T, chce s Krkonošemi udělat totéž co s Tatrami. Investovat stamiliony korun a využít turistický potenciál. A samozřejmě na tom všem slušně vydělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o expanzivních plánech TMR

Potvrzuje to jeden z hlavních akcionářů TMR Igor Rattaj. „Jediná chyba Špindlerova Mlýna dnes je, že zaostal ve výrazných investicích. Rozvoj tam sice byl a některých aspektech je viditelnější než v tatranských střediscích. Z hlediska dopravních kapacit a propojení Medvědína a Svatého Petra se moc zásadního neudělalo,“ pozoruje.

Jednání s Českým svazem tělesné výchovy o koupi podílu ve středisku Špindlerův Mlýn jsou teprve na začátku, slovenská expanze tedy ještě není na pořadu dne. Jak fungují hory pod správou TMR, se proto dá zjistit zatím jen ve Vysokých Tatrách, kde společnost provozuje lanovky, hotely, i sjezdovky.

Majitelka tatranské Zamkovského chaty Jana Kalinčiková má na TMR coby velkého hráče celkem smířlivý názor. „Tyto firmy jsou majoritním hráčem a je jasné, že na nich budeme všichni závislí, ale také doufáme, že přežijeme všichni,“ říká.

TMR přesto čelí kritice, že v Tatrách zdražila služby a v důsledku toho se hory vylidnily. Společnost na to odpovídá množstvím proinvestovaných peněz, novými lanovkami a lepším zasněžováním. Služby se zlepšily a ceny prý odpovídají kvalitě. Holding Tatry Mountain Resorts má velké plány s provozováním zimních středisek po celé střední Evropě. Kromě Česka chce zkusit štěstí i na polské straně Tater a výhledově dokonce i v Rakousku.

„Pokukujeme po nějakém spojení s rakouským střediskem ledovcového typu,“ uvažuje dokonce Rataj. Jak sám dodává, je to ale vzdálená vize.

Jak by tedy Krkonoše vypadaly pod správou slovenských podnikatelů? Oni sami tvrdí, že dobře, jako Slováci prý rozumí českému naturelu. A že by ceny vylétly vysoko? Igor Rattaj to odmítá. Nejsme přece hloupí, říká. Když drahota vyžene lidi z hor, nevyděláme nic.

Vojtěch Berger, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme