EU se dohodla na úpravě CETA. Na summit do Bruselu přijede i kanadský premiér Trudeau
Obchodní smlouvu mezi Kanadou a Evropskou unií známou jako CETA podepíšou státníci v neděli. Podpis dohody schválily tři parlamenty frankofonní části Belgie. Místní centrální vláda tak získala mandát, aby smlouvu CETA podpořila. Změny potvrdily i zbylé unijní země. Na nedělní podpis smlouvy přijede do Bruselu i kanadský premiér Justin Trudeau.
Slovenský premiér Robert Fico označil dohodu za důležitý milník v obchodní politice Evropské unie. Zároveň dodal, že smlouva otevře cestu k novým příležitostem a zároveň ochrání unijní zájmy.
„Mise skončena! Právě jsem se dohodl s premiérem Justinem Trudeauem, že tuto neděli uspořádáme summit EU-Kanada,“ napsal na Twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.
Mission accomplished! Just agreed with PM @JustinTrudeau to hold EU-Canada Summit this Sunday
— Donald Tusk (@eucopresident) 28. října 2016
Summit Evropské unie a Kanady měl být původně ve čtvrtek. Belgické regiony ale s obchodní smlouvou nesouhlasily a vymohly si zhruba čtyřstránkové změny.
Podle premiéra Valonska Paula Magnetta se podařilo získat klíčové záruky v zemědělství i v mezinárodních arbitrážích s nadnárodními společnostmi.
Jak zachránit dohodu
Rozsáhlý text smlouvy CETA jako takové se ale nemění, vše je řešeno úpravami několikastránkové doprovodné právně závazné deklarace.
Jako první s CETA souhlasil regionální parlament v Namuru. Valonsko se svým odporem vůči smlouvě dostalo v posledních dnech do centra pozornosti a jeho premiér Paul Magnette byl ústřední postavou následných jednání, které měly dohodu vyjednávanou šest let zachránit.
V pátek v podvečer pak se smlouvou souhlasil frankofonní parlament Bruselu a nakonec i sněm francouzského společenství Belgie. Federální parlament i sněm vlámské části země s CETA už souhlasili, v pátek ráno své očekávané kladné stanovisko dodali také zástupci německojazyčných obyvatel.