Česká národní banka zhoršila odhad vývoje ekonomiky v příštím roce na 2,4 procenta

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila pro příští rok odhad růstu české ekonomiky na 2,4 procenta ze srpnových 2,9 procenta. Odhad růstu pro letošní rok centrální banka nechala na 2,6 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to ve čtvrtek uvedl guvernér Jiří Rusnok. Pro rok 2021 národní banka počítá s růstem ekonomiky o 2,8 procenta, v srpnu odhadovala růst o tři procenta.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, finance (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Nové prognóze podle Jiřího Rusnoka odpovídá nárůst domácích tržních úrokových sazeb v tomto a příštím čtvrtletí následovaný jejich poklesem od poloviny příštího roku. Nicméně bankovní rada ve čtvrtek vyhodnotila možná rizika ohledně odhadovaného vývoje jako protiinflační, tedy působící proti růstu cen, uvedl Rusnok.

Mezi hlavní rizika patří podle guvernéra situace v zahraničí, která se může se zpožděním negativně odrazit ve vývoji české ekonomiky.

Rada tak nakonec rozhodla pěti hlasy ze sedmi ponechat úrokové sazby beze změny, i když prognóza podle Rusnoka počítá právě s jedním zvýšením sazeb v nyní a s dalším zvýšením příští čtvrtletí.

Argumenty pro a proti

Zastánci zvýšení sazeb, tedy dva členové rady, se podle Rusnoka obávali především toho, že by inflace v příštím roce mohla přesáhnout dočasně i tři procenta.

Česká ekonomika poroste méně, odhaduje Evropská komise. Slabší podle ní budou i další léta

Číst článek

„Samozřejmě argumentem bylo i to, jestliže dlouhodoběji nebudeme následovat doporučení prognózy, tak hrozí i déletrvající doba, kdy bude inflace nad dvouprocentním cílem. A jako nová věc se objevoval argument, že ze zahraničí přicházejí spíše mírně uklidňující zprávy,“ uvedl Rusnok.

Naopak zastánci stability sazeb podle guvernéra argumentovali tím, že jsou již vidět náznaky zpomalení českého průmyslu, kdy se snižují objednávky nebo omezuje produkce. A samotné zpomalení růstu ekonomiky bude působit proti růstu inflace.

„V debatě byly i technické argumenty, že dnešním rozhodnutím nejsme ani schopni ovlivnit případný nárůst inflace přes tři procenta v prvním čtvrtletí příštího roku. Účinek měnové politiky se totiž projeví až v horizontu zhruba jednoho roku,“ uvedl Rusnok.

Slabší kurz koruny?

V případě inflace Česká národní banka odhad pro čtvrté čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,5 procenta. V srpnu počítala s 2,1 procenta. Pro první čtvrtletí 2021 banka odhad zvýšila na 2,1 procenta z předchozích dvou procent.

Pokles inflace bude podle centrální banky příští rok brzdit dopad změn nepřímých daní. Sněmovna ve středu schválila navýšení spotřebních daní na alkohol nebo cigarety. Měnověpolitická inflace očištěná od změn nepřímých daní se podle guvernéra bude příští rok nacházet pod úrovní celkové inflací.

Zároveň banka v nové prognóze očekává slabší kurz koruny. Průměrný kurz koruny letos bude podle nové prognózy 25,70 Kč/EUR, příští rok koruna posílí na průměrných 25,40 Kč/EUR. V předchozí prognóze národní banka odhadovala pro letošní rok průměrný kurz 25,50 korun za euro a příští rok 24,90 Kč/EUR. V roce 2021 by měl být průměrný kurz 25,10 koruny za euro.

Rovněž ministerstvo financí ve své nové prognóze, kterou zveřejnilo ve čtvrtek, zhoršilo odhad růstu ekonomiky v příštím roce, a to na dvě procenta. Letos nadále počítá s růstem o 2,5 procenta.

Evropská komise ve čtvrtek snížila odhad růstu české ekonomiky letos na 2,5 procenta a příští rok na 2,2 procenta. V roce 2021 by české hospodářství mělo růst tempem 2,1 procenta, předpovídá komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme