Ekonomické informace 18. 10. 2006

Společnost Kapsch může pokračovat ve stavbě mýtných bran. Ministři by se měli zabývat dokončením privatizace Aera Vodochody. Česká republika se loni dostala mezi 20 největších světových příjemců přímých zahraničních investic. Téměř 39 miliard korun, tedy o pětinu více než loni, svým klientům letos na bydlení půjčily stavební spořitelny. Český statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodu za srpen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Společnost Kapsch může pokračovat ve stavbě mýtných bran. Brněnský krajský soud totiž zamítl žalobu firmy Autostrade proti rozhodnutí antimonopolního úřadu a zrušil předběžné opatření z minulého týdne, které stavbu bran pozastavilo. Kapsch podle ředitele firmy Karla Feixe obnoví stavební práce možná už dnes. O mýtném bude jednat také vláda Mirka Topolánka. Ministerstvo dopravy jí podle své mluvčí Marcely Žižkové předloží návrh výše mýtného.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Žižková: Sazba elektronického mýtného

Ministři by se měli zabývat také dokončením privatizace Aera Vodochody. Vláda by tak mohla dodržet původní harmonogram, podle kterého měl být vybraný investor znám 18. října. Stát by se jím měla zřejmě společnost Oakfield z investiční skupiny Penta, která za vodochodský podnik nabídla nejvyšší cenu.

Česká republika se loni dostala mezi 20 největších světových příjemců přímých zahraničních investic. Zatímco v roce 2004 k nám přitekly investice za 5 miliard dolarů, loni už to bylo miliard 11. Díky jejich prudkému nárůstu se tak Česko jako jediné z deseti nových členských zemí Unie dostalo mezi elitní dvacítku, říká René Samek z agentury CzechInvest. Na její špici se tradičně střídá Velká Británie a Spojené státy - teď zrovna vedou Britové

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Samek: Zahraniční investice

Téměř 39 miliard korun, tedy o pětinu více než loni, svým klientům letos na bydlení půjčily stavební spořitelny. Spolu s hypotečními bankami tak táhnou rostoucí zadlužování našich domácností. Češi si ale u stavebních spořitelen také více spoří. Podle Jiřího Šedivého z Asociace stavebních spořitelen proto naše země skončila na druhém místě světového žebříčku uzavřených smluv stavebního spoření. Ve stavebním spoření jsme předehnali dokonce i sousední Rakousko, to nad námi ale stále vede v objemu poskytnutých úvěrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šedivý: Stavební spoření

Nejen zadluženost domácností, ale i zadluženost našich obcí roste. Jejich finanční zdraví se ale naopak zlepšuje. Podle společnosti Czech Credit Bureau se loni obcím podařilo vyrovnat s nižšími příjmy tím, že snížily výdaje. Celková úvěrová kapacita měst a obcí v Česku rozhodně není vyčerpána. Kritické hranici zadlužení se zatím blíží maximálně pět procent z více než 6000 obcí.

Jak si v srpnu vydělali čeští maloobchodníci? To se dnes dozvíme od Českého statistického úřadu. Podle ekonomky Markéty Šichtařové ze společnosti Nextfinance jejich tržby oproti loňsku vzrostly, a to o necelých 6%.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Maloobchodní tržby

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme