Dostavba Temelína by elektřinu zdražit neměla
Tendr na dostavbu Temelína se dostal do další fáze. ČEZ dnes převzal nabídky od zájemců o jednu z největších zakázek v energetice. Odhaduje se, že náklady na nové bloky jaderné elektrárny by mohly dosáhnout 200 až 300 miliard korun.
Vysoké náklady by se neměly promítnout do cen elektřiny. A to z několika důvodů. ČEZ je sice největším výrobcem elektřiny u nás, ale nedodává ji domácnostem ani podnikům. Elektřinu si u něj kupují distributorské společnosti. Ty ji dodávají konečným zákazníkům. A ti si mohou vybrat, od kterého distributora ji budou kupovat.
A pokud by elektřina od ČEZu byla příliš drahá, nemohly by distributoři obstát v konkurenci ostatních dodavatelů A už jen proto by ji kupovaly u někoho jiného. Firmy nakupují proud v rámci trhu celé Unie. Na něm má výroba ČEZu přibližně 2 procenta. Konkurence tak tlačí na ceny. Tedy ceny takzvané silové elektřiny, což je to, co se také obchoduje na energetické burze.
Tvorbu cen za elektřinu pro konečného spotřebitele vysvětlila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Jitka Hanžlová
Ale není to jediná složka ceny pro koncového zákazníka. Kromě silové elektřiny je další částí koncové platby částka za takzvané regulované služby - cena za dopravu, za distribuci elektřiny.
Kromě toho je v této položce také podpora obnovitelných zdrojů. Ale mezi obnovitelné zdroje rozhodně výroba elektřiny z jaderných zdrojů nepatří.
ČEZ bude dostavbu Temelína financovat z vlastních zdrojů. Ostatně už prodává některé své aktivity v zahraničí a chystá se prodat i u nás dvě tepelné elektrárny. Vezme si úvěr, zřejmě vydá obligace a kromě toho už hledá finančního partnera, který by se na financování Temelína podílel - a za to by získal část akcií ČEZu.
Dostavba Temelína je nutná, tvrdí expertní skupina. S uhlím se musí šetřit
Číst článek
ČEZ dostal nabídky na rozšíření Temelína od tří firem, vítěze oznámí za rok
Číst článek
![](https://media.rozhlas.cz/_obrazek/2522349--Image--1-620x0p0.jpeg)