Další hrozbou pro finanční stabilitu eurozóny jsou španělské banky

Euro dál oslabuje vůči dolaru, dostalo se na další minimum za poslední čtyři měsíce. Evropské akciové trhy se propadají. To vše kvůli obavám investorů ze situace v Řecku a množícím se spekulacím o tom, že by se mohla rozpadnout eurozóna. Ve stínu senzačních prohlášení různých ekonomů se trochu ztrácí jiná reálná hrozba, která by mohla narušit finanční zdraví eurozóny: španělské banky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělsko, banka

Španělsko, banka | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Přestože španělská vláda už oznámila, že bankám pomůže, obavy to nezahnalo. Nepokryje to totiž všechna rizika. Přesněji řečeno, nepokryje to zřejmě ani ty, které vláda identifikovala a chce aktuálně řešit.

V pátek vláda oznámila, jakým způsobem znárodní banku v největších problémech, finanční ústav Bankia. A také, že při takzvané bankovní reformě doplní rezervy bank v rozsahu 30 miliard eur vůči realitním úvěrům, ovšem bez hypoték.

Je to tak, že banky musí doplnit 30 miliard rezerv, vláda přidá polovinu. Španělské banky postupně zveřejňují dopad dosavadních požadavků vlády na jejich bilance. Bankia bude muset vyhradit čtyři a tři čtvrtě miliardy eur, Banco Popular dvě a čtvrt miliardy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci španělských bank přiblížila v Dopoledním Radiožurnálu ekonomická redaktorka Jitka Hanžlová

V podobném rozsahu se to týká i tří největších španělských bank. U nich by to ale podle jejich prohlášení nemělo ovlivnit kapitálovou přiměřenost.

Problémem přitom nejsou jen nesplácené půjčky do realit. Mimochodem hypoték se opatření zatím netýkají. Ale: španělské banky se musí potýkat s celkovým poklesem ekonomiky a rostoucí nezaměstnaností v zemi. To znamená, že jim půjčky bude vracet čím dál méně lidí, domácností, živnostníků i podniků. A že pokud jde o hypotéky, když dlužníkovi dům zabaví, prodají ho za mnohem nižší cenu, než byla pořizovací. Pokud ho vůbec prodají.

Banky budou muset masivně odepisovat pohledávky. To je mnohem větší problém než angažovanost jiných evropských bank v Řecku. Protože s poklesem domácí ekonomiky není šance jak dostat peníze do koloběhu hospodářského soukolí.

Peníze si proto začaly více půjčovat od Evropské centrální banky; v dubnu u ní navýšily své půjčky na 263 a půl miliardy eur. Otázkou je, k čemu jim to bude. Pokud peníze půjčí klientům a ti nevydělávají, nemá to cenu, protože půjčky nebudou vracet.

Proto také agentura Moody´s varuje před ‘minovým územím‘, ve kterém se banky pohybují. A to je: nárůst špatných úvěrů, ztráty v prostředí ekonomické recese, hypotéky, úvěry malým a středním podnikům a spotřebitelské úvěry. Což je vlastně většina toho, v čem banky podnikají.

Navíc se španělské vládě stále hůř daří prodávat dluhopisy, ze kterých financuje chod státu i pomoc bankám.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme