Česko otálí s uznáním libyjské povstalecké vlády, firmy to může poškodit
Zatímco většina evropských států usiluje po pádu Kaddáfího režimu o co nejrychlejší obsazení libyjského trhu, Česko zatím stojí stranou. I když posledních 21 let jako jedna z mála zemí diktátorský režim bojkotovala, novou povstaleckou vládu zatím stále neuznala. Hrozí, že české firmy kvůli otálení vlády přijdou o lukrativní zakázky.
„Libye disponuje ohromnými přírodními zdroji a zároveň bude muset zásadním způsobem modernizovat svou ekonomiku a vybudovat infrastrukturu. To je samozřejmě velká obchodní a investiční příležitost pro české firmy,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.
O současných česko-libyjských vztazích hovořil náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka a místopředseda Sdružení Libyjců žijících v Česku Dia Addín Felfel
Ministerstvo však odmítá, že by Česko jednalo příliš opatrně. „Obchodníci budou potřebovat vědět, v jakém prostředí se budou pohybovat. Nesmíme zaspat, ale zároveň platí, že je nutné počkat na konec krveprolití a válečného konfliktu,“ míní Hovorka.
Je prý také nezbytné vyčkat na priority nové libyjské vlády, od nichž se budou odvíjet další kroky české administrativy i firem.
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v úterý uvedl, že Česko nabídne Libyi své zkušenosti s přechodem k demokracii a chce dále rozvíjet vztahy s Přechodnou národní radou. Zdůraznil však, že nejde o oficiální uznání povstalců za legitimní vládu země.
V opačné situaci je například v Rakousku, které se snaží od svých styků s Kaddáfího režimem očistit. Libye dosud pokrývala pětinu rakouské spotřeby ropy a obě země spolu čile obchodovaly. Nyní naopak Vídeň silně podporuje povstalce a doufá, že se na jejich spolupráci s diktátorem co nejrychleji „zapomene“.
Podle místopředsedy Sdružení Libyjců žijících v Česku Dia Addína Felfela může otálení české vlády s uznáním povstalecké vlády poškodit budoucí obchodní vztahy. „Zpoždění je hodně velké, Anglie, Francie, Belgie a mnoho dalších zemí Evropské unie už povstaleckou vládu uznalo. EU už má také přes měsíc otevřenou kancelář v Benghází,“ dodává Dia Addín Felfel.