V Česku se ilegálně po internetu prodává potratová pilulka

V Česku se na internetu ilegálně prodává takzvaná potratová pilulka. Název léčiva zní RU-486. O jejím povolení se jednalo v Česku už dvakrát, v 90. letech a kolem roku 2005. Teď se kontroverzní pilulka opět vrací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Thomas Picard

Informoval o tom deník MF Dnes, podle kterého pilulka umožňuje ukončit těhotenství i v pokročilé fázi. Ve řadě západních zemích je lék dostupný již řadu let.

„Poprvé začal ve Francii v roce 1988, ve Spojených státech od roku 2000. Tam to bylo po velké odborné i společenské debatě, nakonec se to prosadilo,“ upřesnil olomoucký gynekolog Jaroslav Imrych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veronika Petláková ze SÚKL a gynekolog Jaroslav Imrych mluvili o potratové pilulce ve Světě o druhé Rádia Česko

Zdůraznil ale, že je to pilulka, která patří pouze do rukou lékařů. „Není to pilulka, kterou by si mohla žena poté, co ji vyšel pozitivně těhotenský test, přijít koupit do lékárny a pozřít. Pilulka s sebou samozřejmě přináší řadu potenciálních rizik. Je to jedna z možností, jak těhotenství ukončit, ale ukončení těhotenství je vždycky lékařská záležitost,“ řekl Imrych.

Připomněl také, že těhotenství může být podle zákonné normy ukončeno do 12. týdne. „Ale samozřejmě tato pilulka je nejúčinnější, čím dříve se podá. Její maximální účinnost i po stránce možných výskytů nežádoucích účinků je do 7. týdne těhotenství. Po 9. týdnu už je méně efektivní,“ doplnil gynekolog.

Stejně jako primář gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil tvrdí, že je pilulka pro ženu šetrnější než interrupce. „Chirurgický zákrok je zákrok, který je invazivní. To znamená, že s sebou přináší řadu komplikací,“ dodal Imrych.

Zda o registraci potratové pilulky RU-486 už někdo požádal, ale nemůže Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ze zákona sdělit.

„Pro registraci léčivých přípravků není důležité, jestli se jedná o volně prodejný léčivé přípravek nebo léčivý přípravek, který bude vydáván na předpis. Je důležité, aby byly splněny základní požadavky. A to, aby se v rámci registračního procesu prokázalo, že je léčivý přípravek bezpečný, účinný a kvalitní,“ uzavřela Veronika Petláková ze SÚKL.

ak, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme