Delší chromozomy znamenají lepší kondici ve stáří
Za únavu a špatnou fyzickou kondici ve stáří mohou být zodpovědné zkrácené chromozomy. Naznačují to výsledky studie dvojčat žijících v Dánsku.
Při každém dělení buňky se o kousíček zkrátí koncové části chromozomů neboli telomery. Jakmile zkrácení přesáhne určitou mez, přestává se buňka dělit a posléze umírá. Délka telomer při narození je dána geneticky, ale tempo jejich zkracování zřejmě závisí i na životním stylu. Urychluje jej například stres nebo kouření. Zkracování telomer se považuje za jednu z hlavních příčin stárnutí. Dřívější studie jej spojily s úmrtností a rozvojem nemocí souvisejících se stářím. Nyní se ale zdá, že délka telomer ovlivňuje naši kondici ještě před tím, než se nějaké nemoci objeví.
Tým amerických a dánských vědců proměřil délku telomer v bílých krvinkách 548 zdravých dánských dvojčat starších 70 let. Zároveň zhodnotili jejich duševní i fyzickou kondici – například to, jak snadno stoupají do schodů, běhají nebo zvedají břemena. Mezi duševními schopnostmi a délkou telomer vědci žádnou souvislost nenašli. Ukázalo se však, že člověk, který má delší telomery než jeho dvojče, se těší lepší fyzické kondici, je silnější a vytrvalejší.