Barma vyzývána k propuštění Su Ťij

Ministři zahraničí 23 zemí asijsko-pacifického regionu v Kambodži jednají o terorismu, Severní Koreji a Barmě. Jednodenní schůzka následuje summit zemí ASEAN, které se vyslovily pro vysvobození barmské nositelky Nobelovy ceny míru Su Ťij zadržované vojenskou juntou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

barmská dáma s doutníkem

barmská dáma s doutníkem | Foto: Miroslav Konvalina, Markéta Konvalinová

V Phnom Penhu vystoupí i šéf americké diplomacie Collin Powell. Východoasisjký zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš připomíná, že Su Ťij zítra slaví své 58.narozeniny. Zda je stráví ve vězení, o tom může rozhodnout i dnešní schůzka včetně vystoupení Collina Powella.

Jak šéf americké diplomacie prohlásil, je nutné zesílit tlak na vojenskou juntu. Nejprve však vyčká, zda vláda v Barmě bude na mezinárodní požadavky reagovat či nikoli. Další kritizovanou zemí je Severní Korea, a to kvůli jejímu nukleárnímu programu.

Pchjongjang se ale jednání v Phnom Penhu nakonec odmítl zúčastnit. Ministři zahraničí 23 zemí se chtějí dohodnout i na společném boji proti terorismu. Konkrétně se uvažuje o zajištění větší bezpečnosti na hranicích i důkladnější kontrole dokumentů, a také o přijetí opatření proti piráctví a zločinům na moři.

Členy ASEAN jsou Barma, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko a Vietnam. Status pozorovatele mají Čína, Papua-Nová Guinea, Rusko a Východní Timor.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme