Prezident odmítl novou Topolánkovu vládu
Prezident republiky Václav Klaus zatím nebude jmenovat novou vládu. Trvá na tom, že nebude akceptovat podporu kabinetu přeběhlíky z jednotlivých stran. Premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka vyzval, aby se pokusil pro svůj kabinet nalézt širší podporu. Topolánek ale řekl, že jiné východisko už nevidí. Jiří Paroubek v reakci na nejnovější vývoj prohlásil, že ČSSD je připravena jednat s ODS o vytvoření vlády založené na kompromisu dvou nejsilnějších stran.
Prezident se podle svých slov s premiérem zásadně rozchází v názoru na metodu prosazení vlády. Po hodinové schůzce na Pražském hradě Klaus zopakoval, že vylučuje obchody s jedním poslaneckým hlasem. Tato cesta podle něj může ještě prodloužit současná politická jednání. Předpokládá také, že se šéf ODS ještě vrátí ke svým koaličním partnerům a bude s nimi dál jednat.
"Mně jde samozřejmě o to vyjednat nějakou širší politickou podporu, která by byla deklarována předem pro schvalování takto jmenované vlády," uvedl Václav Klaus.
Prezident současně vyjádřil pochybnosti o případném jmenování senátora Karla Schwarzenberga ministrem zahraničí, a to "i z důvodu velmi křehkých vztahů s Rakouskem".
Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek k vládnímu formátu jen řekl, že jiné východisko už nevidí a že postoji prezidenta po šesti měsících vyjednávání moc nerozumí. "Předložil jsem prezidentovi seznam jmen, která byla předmětem velmi složitého vyjednávání, a já jsem se složením té vlády spokojen," zdůraznil na Hradě premiér.
Později na mimořádném brífinku Topolánek prohlásil, že věří, že prezident nebude dlouho váhat s jmenováním členů vlády, které mu navrhl. Oficiálně také zveřejnil 17 kandidátů na ministry. ODS má v kabinetu spolu s premiérem devět míst, lidovci pět a zelení čtyři.
"Já i veřejnost jsme se těšili na to, že budeme mít vládu před Vánoci, a chtěl bych říct, že to nejsem já, kdo ten proces zdržuje. Domnívám se, že je dobře, že jsme se vrátili po měsících tápání do rámce ústavy, a já jsem přesně podle ústavy postupoval," řekl předseda občanských demokratů.
Prezidentův postup ostře kritizoval šéf zelených Martin Bursík. Jak řekl, neočekával, že hlava státu bude vedena osobními důvody. Jedinou ústavní podmínkou pro jmenování vlády podle Bursíka je, aby předseda vlády předložil prezidentovi seznam ministrů. Výhrady k nominaci Schwarzenberga jsou podle Bursíka absurdní.
Předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka prezidentův krok překvapil. Podle jeho slov s ním ale měla trojkoalice počítat. Podle něj teď záleží na tom, jak na prezidentovy výtky zareaguje premiér Topolánek.
Paroubek vyzývá ODS k rychlému jednání o nové vládě
Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek si myslí, že z hlediska praktické politiky má prezident nepochybně pravdu, i když z pohledu ústavního práva je jeho rozhodnutí možná trochu problematické. Problém si prý ale ODS způsobila sama, když s lidovci a zelenými šla do vlády bez zajištěné většiny ve sněmovně.
"Vyzývám všechny aktéry, především Mirka Topolánka a vedení Občanské demokratické strany, aby zanechali her a přistoupili k rychlému jednání o nové vládě postavené na většinové podpoře v Poslanecké sněmovně."
Prezident podle šéfa ČSSD vrátil ODS do reality a teď je potřeba jednat o vytvoření vlády na bázi spolupráce dvou nejsilnějších stran. Sociální demokracie je podle Paroubka k takovému jednání připravena.
Ústavní právníci nejsou v názoru na Klausův krok zajedno
Někteří politici se domnívají, že prezidentův postup není tak úplně v souladu s ústavou. Ústavní právníci se v názoru na to, zda Klaus může návrh vlády odmítnout, rozcházejí. Vladimír Balaš z Ústavu státu a práva akademie věd si myslí, že prezident sice může k návrhu na obsazení ministerských křesel říci své výhrady, ale odmítnout ho nemůže.
"Nikde není dáno, že prezident musí přijmout vládu ještě předtím, než vidí ten seznam, než se rozmyslí a než zváží, jestli ta vláda skutečně má, nebo nemá podporu. Kdyby premiér na svém návrhu trval, tak prezidentovi asi nezbude nic jiného, než bez zbytečného odkladu vyhovět a uvolnit cestu dalším kolům," řekl Balaš Radiožurnálu.