Nový občanský zákoník míří po deseti letech příprav do vlády

Po deseti letech příprav do vlády míří návrh nové podoby občanského zákoníku. Návrh přináší mnoho zásadních novinek zasahujících do všech oblastí života. Norma upravuje tři základní okruhy: rodinu, vlastnictví a smlouvy. Klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poslanec ČSSD Jeroným Tejc

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poslanec ČSSD Jeroným Tejc | Zdroj: ČTK

Po téměř půlstoletí by měl nový občanský zákoník nahradit zastaralou a dnes už nevyhovující normu z roku 1964. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) norma sjednocuje soukromé právo a vrací ho k tradičnímu pojetí běžnému v demokratické Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový občanský zákoník představil v Ranním interview Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Česká republika je na rozcestí, má dvě možnosti - buď jako jedna z mála zemí v Evropě bude mít starý komunistický zákon, který nedostatečně chrání a garantuje práva občanů, anebo musí udělat jistou formu revoluce v civilním právu a přijmout nový občanský zákoník,“ zdůraznil Pospíšil.

Nová podoba částečně odráží i návrh občanského zákoníku z roku 1937. „To byla pouhá inspirace, víceméně šlo o rozsah a podobu některých institutů. Ale my jsme se snažili, aby návrh, který dnes projednáváme, nebyl nějaký archaickým zákonem, ale aby vycházel z českých tradic a současně reflektoval moderní evropské trendy,“ doplnil ministr.

Návrh se ale nelíbí opozici. Podle poslance za ČSSD Jeronýma Tejce norma ztíží práci advokátům i soudcům.

„Já nevidím jediný důvod, proč bychom dvacet let po revoluci, kdy tady občanské právo a obchodní právo fungovalo, měli nyní jít cestou diskontinuity, tedy oddělení práva, které tady platilo, vytváření nových institutů tam, kde to není nutné, a jen komplikovat práci jak právníkům, tak snižovat srozumitelnost práva pro běžnou veřejnost,“ uvedl Tejc.

Pospíšil tuto kritiku odmítá: „My tento zákon nepíšeme pro právníky, ale píšeme ho pro občany. A pro občany má jednoznačně pozitivní přínos, protože přináší celou řadu nových práv. Doufám, že si většina poslanců uvědomí, že se jedná o normu nepolitickou, a že návrh podpoří.“

Návrh, který čítá přes 3000 paragrafů, vychází z materiálu schváleného vládou v roce 2009. Parlament by ho měl schvalovat letos.

Tomáš Medek, Martin Hromádka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme