Plzeňská práva zřejmě končí. Komise jim neprodloužila akreditaci

Akreditační komise plzeňským právům neprodloužila akreditaci na magisterské studium. Prý zde nedošlo ke zlepšení ohledně personálního stavu fakulty. Tu stále provázejí dozvuky aféry s takzvanými rychlostudenty z podzimu 2009.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právnická fakulta v Plzni

Právnická fakulta v Plzni | Zdroj: ČTK

Pětiletý magisterský program má akreditaci jen do konce tohoto akademického roku. Bez něj by fakulta po ekonomické stránce nepřežila. Komisaři dali škole čas do konce října, aby mohli být studenti převedeni na jiné fakulty.

„Přemýšleli jsme tak, aby se například studenti, kteří dokončují diplomovou práci, chtějí ji obhajovat v září, nedostali do problémů, protože by mezitím skončila akreditace. Aby mohli ještě v tomto akademickém roce studium dokončit. Aby to bylo maximálně šetrné ve vztahu ke studentům,“ vysvětluje předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Děkan fakulty Jan Pauly se zprávě o neprodloužení akreditace zdráhá uvěřit: „Ta informace je pro nás naprosto šokující. My tomu rozhodnutí vůbec nerozumíme. Stojím si za tím, co jsem říkal bezprostředně po své volbě o tom, jak je naše škola k další výuce připravena, takže pro mne je to velká neznámá a velký šok. Potřebuji se nyní seznámit s nějakým zdůvodněním a samozřejmě musíme celou věc jako někdo, kdo nemá právní subjektivitu projednat s paní rektorkou a na tomto základě přijmout všechny adekvátní kroky, které budou potřebné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvili na Radiožurnálu předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková a děkan fakulty Jan Pauly

„Posuzování akreditační komise vychází samozřejmě z logiky vysokoškolského zákona a vychází z toho, že ta instituce musí mít i určitou perspektivu. V posledním roce a půl se situace spíše zhoršovala. Naposledy v červnu jsme upozorňovali na velmi závažné nedostatky týkající se personálního zabezpečení a kvality vědecké práce. Koncepční řešení ze strany fakulty žel není,“ říká Dvořáková s tím, že škole chybí tahouni, kteří by byli zaměstnáni jen zde:

„Pouze jeden jediný profesor nepracuje nikde jinde a tomu je 82 let.“

„Tahounů, u kterých vyhovuje věk, plný úvazek, a požadavek na ne více než 1,5 úvazku je na fakultě šest. K 1.3. jich bude devět a k 1.6. jich bude deset,“ uvádí děkan fakulty Jan Pauly.

Podle něj má fakulta 12 profesorů, 13 docentů, na všech klíčových pozicích jsou lidé, kteří nejsou přestárlí, lidé, kteří mají plný úvazek na této fakultě a kteří nepřekračují požadavek celkem jeden a půl úvazku v celkovém součtu.

Škola se chce bránit

Konečné slovo bude mít ministerstvo školství, to ale v případě rozhodování o akreditacích nemůže jít proti stanovisku komise. Proti rozhodnutí ministerstva může škola ještě podat rozklad.

„Ministerstvo školství ale nemůže udělit akreditaci, pokud s tím nevyjádří souhlas akreditační komise. Čistě hypoteticky by musela být předložena jakási žádost, ke které by se akreditační komise znovu vyjadřovala a musela by konstatovat, že tam došlo k naprosto výrazným změnám,“ dodává Vladimíra Dvořáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvila ve Stalo se dnes na Radiožurnálu studentka a členka Akademického senátu na plzeňských právech Rudolfina Knotová

„Paní rektorce předložím všechna možná řešení a budu se zasazovat za to, abychom využili všech prostředků. Jsem přesvědčen, že pravda musí vyjít najevo. Už jen kvůli těm 1800 studentům, které nemůžu vyhodit na ulici, když pro ně jistotu dalšího studia nemám,“ podotýká Pauly.

Studenti chystají protest

„Pokud budu hovořit za studenty, rozhodnutí Akreditační komise všechny šokovalo. Nikdo s ním nepočítal. Situace na fakultě se totiž od června opravdu hodně změnila a personální zabezpečení na fakultě je v pořádku,“ říká studentka a členka Akademického senátu na plzeňských právech Rudolfina Knotová.

„Ve čtvrtek ve 12 hodin vyjádří v budově fakulty studenti nesouhlas s rozhodnutím Akreditační komise a vyjádří podporu fakultě. Na facebooku se jen během dvou hodin k této akci přihlásilo přes 260 studentů,“ dodává Knotová s tím, že věří ve šťastný konec případu.

Problémy plzeňských práv se táhnou už od podzimu 2009, kdy na fakultě vypukl skandál s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem.

Už před časem přišla škola o akreditaci na doktorské studijní programy.

Pospíšil je zklamán poměry na škole

Ministr spravedlnosti a bývalý děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil řekl, že rozhodnutí komise očekával. Dodal, že je současnými poměry na škole zklamán.

„Následné vedení fakulty školu postupně destruovalo. A musím říci, že jsem takovýto výsledek předpokládal. Ve chvíli, kdy ze školy v posledním roce odešlo přes třicet kvalitních učitelů v čele s profesorem Eliášem, tak jsem byl přesvědčen, že tyto odchody fakultu jako takovou ohrožují. Vnímám to tedy jako realistické rozhodnutí, byť mne samozřejmě nijak netěší,“ uvedl Pospíšil.

Jana Kosová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme