Unikátní pohled do vodárenské věže na Letné: přes 100 let bez vody, přežila demolici a voní čajem
Na pořádnou opravu čekala několik desítek let. Letenská vodárenská věž na Praze 7 aktuálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Zpravodajský web Českého rozhlasu připravil virtuální prohlídku prostor, které mají ve finále sloužit pro dům dětí a mládeže, mateřskou školu nebo jako knihovna a čajovna. Celková oprava budovy vyjde na 54 milionů korun, dokončena má být letos v listopadu.
Novorenesanční vodárenská věž na pražské Letné, konkrétně na rohu ulic Milady Horákové a Korunovační, byla dokončena v roce 1888.
Odsouhlasena byla přitom až měsíc poté, co v roce 1887 samotná stavba začala. Svůj účel, tedy zásobovat vodou horní část Holešovic a Bubenče, ale neplnila dlouho. Z vodárenského provozu byla totiž vyřazena už v roce 1913.
Později sloužila 26 metrů vysoká, pětipatrová věž jako byty pro zaměstnance vodárny. V 80. letech 20. století přišla na řadu demolice, k zemi šly tehdy ale jen přilehlé budovy vodárny včetně technického vybavení, tedy strojovny, kotelny a vodojemu. Věž jako taková byla sice zachována, nicméně v průběhu let prakticky jen chátrala. Větších oprav se nedočkala.
K objektu byly v minulosti přistavěny budovy Domu dětí a mládeže, jehož součástí byla v 50. letech i takzvaná školička. V bezprostřední blízkosti se nyní nachází i dopravní hřiště. Ostatně dětem se má objekt věže vrátit i po rekonstrukci, kterou Městská část Praha 7 nedávno zahájila. Své místo v ní najde i nová třída mateřské školy.
„V nově vybavených prostorách věže budou klubovny Domu dětí a mládeže a čajovna s knihovnou. V bývalém prostoru vodní nádrže nově vznikne polyfunkční společenská místnost. V prostorách přístavby pak zase sály pro společenské události, promítání, výstavy, tvořivé činnosti a sport,“ říká místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek.
Vrátí se i historická pumpa
Samotná rekonstrukce odstartovala loni v říjnu. Projekt vypracovala architektonická kancelář Petra Hájka.
Jen pro ilustraci: Hájek měl například na starosti rekonstrukci dlažby Jiřského náměstí a Vikářské ulice na Pražském hradě, podílel se na úpravě multifunkčního sálu na Zámeckém návrší v Litomyšli či na univerzitní knihovně v Dejvicích.
Celková rekonstrukce pak čeká kromě fasády i síť vytápění, kanalizace a vzduchotechniky. Restaurátoři už mají v dílně i historickou pumpu, která se po revizi vrátí na své původní místo a bude stát při vstupu do věže. Původně čerpadlo stávalo před budovou městského chudobince v Praze, kde nyní sídlí ministerstvo spravedlnosti. Oprava čeká i autentický kovový zdobný plot s podezdívkou i zděnými sloupky.
Vonné tyčinky a přítomnost budhhy
Ve čtvrtém patře věže sídlila donedávna vyhlášená čajovna s příznačným názvem - Čajovna ve věži. Ač v prostorách aktuálně probíhají stavební úpravy, intenzivní vůně vonných tyčinek, řádně nasáklá v barevně vymalovaných zdech, je všudypřítomná.
Atmosféru legendárního podniku, kam jste si mnohdy bez rezervace nesedli, ještě umocňuje obrázek buddhy v horní části stěny. Podnik by se měl po rekonstrukci do budovy vodárenské věže vrátit.
Celkové náklady se vyšplhají do desítek milionů korun. „Kompletní rekonstrukce věže, přístavby a okolního areálu vyjde na 54 milionů, z toho 12 milionů korun pokryje dotace Hlavního města Prahy,“ říká místostarosta Vyhnánek s tím, že na náklady na výstavbu mateřské školy žádá sedmá městská část o evropské dotace.
V nejvyšším patře se bude nacházet hlavní společenská místnost, ze které vede schodiště až do prostoru krovu.
A protože výhled z vnějšího ochozu věže z jedné části omezuje bytový blok Molochov, bude mít veřejnost k dispozici i periskop, aby návštěvníci měli stejný výhled jako obyvatelé funkcionalistických bytů – tedy až na Pražský hrad a Letenskou pláň.
Rekonstrukce vodárenské věže, která si navíc v roce 1992 vysloužila památkovou ochranu, by měla být hotová letos v listopadu. K žádnému zdržení stavby podle radnice prozatím nedošlo.
Mohlo by vás také zajímat
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA. Brněnská šibenice patřila po nástupu komunismu k nejobávanějším místům v Československu. Oběti v krajské věznici...
Dříve nejutajovanější protiatomový kryt v Brně nese krycí označení 10-Z. Schovat se v něm za komunismu mohla výhradně krajská politická vrchnost. V bunkru pod Špilberkem by přežilo 500 lidí po dobu tří dnů. Kryt vznikl už během druhé světové války, až...
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA. Je tomu zhruba dva roky, co expozice v historické budově Národního muzea nahradilo lešení a stovky zvědavých...
UVNITŘ VIZUALIZACE. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vypracoval návrh budoucí podoby ulic Táborská, Na Pankráci...
UVNITŘ FOTO A VIDEA. Na pražském Smíchově se v pátek veřejnosti zpřístupnily prostory Winternitzovy vily. Dům rodině postavil ve 30....