V Bratislavě odhalí sochu Masarykovi. Extremisté protestují
Bratislavu dnes po dlouhých letech znovu ozdobí socha T.G. Masaryka. Složili se na ní občané, vyrobil jí český sochař a její odhalení bude velká sláva.
Přijdou ale taky protestovat pravicoví extremisté, kteří Masaryka označují bezmála za hrobaře slovenského národa. Jak Slováci vlastně vidí prvního československého prezidenta.
Vytvoření sochy bylo rozhodnutí bratislavské části Staré město. Bude stát na čestném místě na nábřeží Dunaje. Kromě slavnostního odhalení se chystá i demonstrace slovenských pravicových extremistů. Masarykovi vyčítají řadu věcí. Podle nich údajně nenáviděl slovenský národ, byl vlastizrádce a zločinec. Proti Masarykově soše v umírněnějším duchu protestovali také národně orientovaní slovenští historici.
Vojtěch Berger mluvil v Ranním Radiožurnálu o odhalení Masarykovy sochy v Bratislavě
Masaryk nemá na Slovensku mnoho pomníků. Souboj o popularitu v rámci první republiky logicky prohrál s Milanem Rastislavem Štefánikem, který má i díky záhadné smrti při letecké nehodě trochu mytickou auru. Zatímco Masarykovi, reálné a dlouhověké součásti politiky, se dají přičíst vlastně všechny nedostatky první republiky.
V Bratislavě se mluví ještě o obnovení pomníku, který tam odhalili v roce 1897. Šlo by o kopii obrovské sedmimetrové jezdecké sochy habsburské panovnice. Pomník měl podobný osud jako třeba Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí, který byl po vzniku ČSR stržen.
Marie Terezie má místo ve slovenské historii, protože Bratislava bývala korunovačním městem uherských králů. Zasloužila se o rozvoj tehdejšího Prešpurku. Ale i jí by se dala přičíst mnohasetletá poroba Slovenska v rámci Uher.
Problémem pomníku jsou každopádně peníze, protože jeho obnovení by stálo asi milion eur.