Kauza Zadeh: jeden z obviněných začal mluvit, čtyři opustili vazbu
V kauze údajného ovlivňování svědků perského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha se objevil spolupracující obviněný. Policii se rozhodl pomoci brněnský advokát Ondřej Kučera, který měl svědkům nabízet peníze a tlačit na ně právě na Zadehův pokyn. Soud Zadeha a Kučeru - společně se čtyřmi dalšími lidmi - loni v prosinci poslal do vazby. Většina z nich je zpátky na svobodě, íránský podnikatel nicméně za mřížemi zůstává, ačkoliv na něj Kučera podle jeho tvrzení neukázal.
"Aby se dostal z vazby, podepsal pan advokát spolupráci, v průběhu toho vypovídal," potvrdil informaci Zpravodajského webu Českého rozhlasu Zadehův mediální zástupce Jan Jetmar.
Sám Kučera se o svém rozhodnutí ani roli v případu bavit nechtěl. "K tomu se vám vůbec nebudu vyjadřovat," řekl a zavěsil telefon. Jisté je, že přiznání a pomoc při objasnění údajné trestné činnosti mu může před soudem vynést citelně nižší trest.
Většina je na svobodě
Po výpovědi byl navíc propuštěn z vazby. V ní tak nadále zůstává Zadeh a další stíhaný, jenž je za mřížemi kvůli jiné kauze. "Někteří obvinění jsou stíháni na svobodě, někteří vazebně. V detailech se k tomu ale nebudu vyjadřovat," řekl dozorující státní zástupce Michal Galát.
'Uplácel a zastrašoval tlumočníka.' Policie potřetí obvinila Íránce Zadeha
Číst článek
Zadeh se před soudem již zpovídá z miliardových daňových úniků. Advokát Kučera, slovenská občanka Eva H. a Martin V. podle vyšetřovatelů měli nejen nabízet peníze, ale i vydírat svědky, aby ve prospěch byznysmena změnili výpovědi.
Konkrétně Kučera se společníky měli na Zadehův pokyn jednomu ze svědků za změnu výpovědi nabídnout 20 tisíc eur (v přepočtu 540 000 Kč), na dalšího pak měli vyrábět falešné důkazy ukazující na obchodování s drogami. Jinému pro změnu údajně vyhrožovali obviněním z únosu.
V kauze figuruje i policista
Druhý advokát - Záviš Löffelmann - měl zase ve spolupráci s Kučerou u policisty pražské kriminálky (a dalšího obviněného) Jana Š. podat smyšlené trestní oznámení na elitní policisty vyšetřující Zadehovu daňovou kauzu. Ani Löffelmann však nechtěl věc komentovat. "Nemám v tomto směru zájem o žádnou publicitu," uvedl pouze.
K obchodům podle obžaloby využíval takzvané bílé koně a do transakcí bylo zapojeno 65 firem. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.
'Napojení se nepodařilo prokázat'
Zadehův mediální zástupce Jetmar nicméně upozorňuje, že napojení skupiny na byznysmena se vyšetřovatelům dosud nepodařilo prokázat. "Pokud neexistuje žádné přímé spojení mezi obviněnými a panem Zadehem, nemohl být organizátorem, a tudíž je ve vazbě držen protiprávně."
Kriminalisté nicméně od ledna perského podnikatele potřetí obvinili kvůli podplácení tlumočníka. Zadeh na něj podle detektivů tlačil, aby nechodil k výslechům, a tím zdržoval vyšetřování. Případ ale policisté spojili s vyšetřováním ovlivňování svědků.
Aktuálně tak Zadeh čelí dvěma trestním stíháním. Za daňové úniky mu hrozí až 13 let. V případu se angažuje i Unie obhájců ČR. Podala trestní oznámení kvůli odposlouchávání porad Zadeha s advokáty. Jejich konverzaci následně založili do spisu a měli tak přehled o taktice obhajoby. Případem se zabývá také Česká advokátní komora.