Zahraniční tisk o ruských reformách

Zahraniční noviny píší o tom, že volby v Iráku budou podle plánu, že Kreml se vrací do pre-Jelcinovských dob. Všímá si také křížového tažení proti obézním v USA a že slovenští herci bojují s bulvárem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britské listy věnují mimořádnou pozornost schůce britského premiéra Tonyho Blaira a jeho schůzce s iráckým premiérem Alávím. Všímají si také výroku Blaira, že v Iráku probíhá druhá válka, válka s teroristy. Prakticky všechy seriozní noviny na titulních stránkách přinášejí zprávu o včerejším jednání premiérů Británie a Iráku v Londýně a soustřeďují se na výrok Tonyho Blaira, který řekl, že v Iráku je nyní druhá válka, válka s teroristy.

Tomuto námětu se věnují také redakční články. Londnské Timesy rozebírají ujištění iráckého premiéra Yiada Allawiho, že datum iráckých voleb plánovaných na leden se nezmění a poznamenávají: Nadcházející volby budou nejen obrovským zlepšením oproti posledním volbám za Saddama Husseina, po kterých bylo oznámeno, že každý občan vyjádřil souhlas s jeho režimem. Nové volby odhalí, jak malou podporu má starý režim i ti, kdo by chtěli svrhnout režim nový. Na druhé straně Daily Mail nadepisuje redakční článek Nový konflikt znamená hlubší krizi. Autor píše: Poté, co Británie byla mylně zavlečena do války, nyní je nucena vést konflikt, jehož podmínky diktují teroristé sami, v zemi, kde se před invazí neodvážili ukazovat na veřejnosti. Je to zlý sen, který si premiér Tony Blair zavinil sám, a tento zlý sen zdaleka neskončil, uzavírá list Daily Mail.

Několik dní po tragédii v Beslanu se sešli ruský prezident Vladimír Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko. Plánovali změny v politických systémech svých respektovaných zemí, píše deník Moscow Times v kousavém článku Bašta demokracie. Prezident Putin chce hlavně posílit vliv Kremlu na úkor regionů. Pro demokracii v bývalém Sovětském svazu to bude mít nedozírné následky. Návrat k federalizmu z dob před Jelcinem zemi nesjednotí. Ba právě naopak. Podobnou politiku provozují už jev jediné zemi na celém světě - v komunistické Číně.

Mohlo by se zdát, že Putin svůj návrat ke starým pořádkům dlouho plánoval. Opak je pravdou. Pro Putina to byl okamžitý nápad, jak posílit moc a přitom nemuset změnit ani čárku v ústavě. Té si stále ještě velmi váží. Díky strukturálním změnám Putin šikovně podminuje volební systém v regionech. Koho pak bude reprezentovat ten, koho jsme si zvolili, je ve hvězdách. Prezidentovi se nelíbilo, že nad regionálními volbami nemá přehled. V mnoha oblastech totiž populární referenda zamezila Kremlu přímé dosazování svých lidí do vlády. Doufejme, že až první šok z Putinových novot odpadne, regionální politici budou proti rozhodnutí Kremlu rozhodně bojovat. Doufá deník Moscow Times.

Ve Spojených Státech se zvedá další vlna hnutí za lidská práva. Z druhého břehu o tom píše deník Japan Times. Občanská hnutí bojují za práva obézních Američanů. Podle Národní Asociace pro přijetí obézních totiž v USA začíná hon na čarodejnice. Obézní se křížové výpravě brání. Jsou prý jen nevinnými oběťmi zlých potravinových řetězců a továren na limonády, kterým jde jen a jen o vlastní zisk. Přidaly se i tamní zdravotnické organizace. Obezitu prý budou léčit jako nemoc. Léčba bude plně hrazena. Bývaly doby, kdy se Američané takovému ublíženectví smáli. Dnes považují tohle sociální inženýrství za běžnou věc.

Nejhorší je, že se do toho zamotala i vláda. Ta se rozhodla proti výrobcům potravin zakročit tak, jako to kdysi udělala s~výrobci tabáku. Některé státy už teď uvalily speciální daně na různé pochutiny a chystají se podpořit prodej zeleniny a ovoce. Lobby obézních - ano, i taková věc tam existuje - je přímo nadšena, diví se japonské noviny. Lidé prý nejsou odpovědní za to, co jedí. Mají totiž přirozený instinkt sníst toho co nejvíce. Ale kdo je tedy odpovědný? Nějaký místní Ital, který peče svou tradiční pizzu? Nebo supermarkety, které lidem dost nepřipomínají, ať kupují radši celer než tučné dorty? V Americe vždycky byli maloměšťáčtí diktátoři. Jen neměli takový vliv. Teď se ale sebrali a vytáhli do svaté války proti všem ostatním, kritizují Japan Times.

Šest slovenských herců žaluje tamní list Nový čas. Ten měl zveřejnit fotografii, na které jsou divadelní umělci v rouše Adamově. Informuje o tom slovenský deník Sme. Herci budou žádat odstupné. Na jevišti sice vystupovali, jak je Pán Bůh stvořil, ale diváci prý nemohli vidět to, co čtenáři Nového času. Fotograf totiž použil blesk.

Všechno má své hranice, i bulvár. Nový čas se hercům omluvil. Zřejmě ho ale netrápilo špatné svědomí, ironizuje deník Sme. Redakce si nejspíš vzpoměla, že už s Vladimírem Mečiarem prohrála jeden soud. Bývalého premiéra zvěčnila, jak si opéká buřty se svou asistentkou. Ani jeden z nich přitom nebyl nahý. Obrázek ale prý vyvolával dojem, že mezi nim jde o sexuální vztah. Jak směšné!

Už tři měsíce je na světě bezprecedentní rozhodnutí evropského soudu pro lidská práva, který zakázal zveřejňovat neautorizované fotky monacké princezny Caroline. Otázka je, jestli se nám nebezpečně nezužují hranice informování o veřejně činných osobách. Když k žalobě stačí ne lež napsaná v novinách, ale pouhá skutečná fotografie. Dodává deník Sme.

Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme