Zadlužená Poznaň svěří svůj rozpočet do rukou vylosovaných občanů

Jedno z největších polských měst, Poznaň, má velké dluhy. Radnice se rozhodla, že je bude řešit velmi netradiční cestou. Náhodně vylosuje desítky občanů a svěří rozpočet města do jejich rukou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion v Poznani 1

Stadion v Poznani 1 | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Poznaň se topí v dluzích. Za ty může především výstavba stadionu pro fotbalové EURO a komplex městských bazénů. Oba projekty spolykaly v přepočtu zhruba miliardu korun. To znamená, že v příštích letech Poznaň utratí více za splácení půjček, než vydá na nové investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška mluví o tom, jak chce řešit své dluhy město Poznaň.mp3

Radnice se proto rozhodla pro ojedinělý krok. Vybere 140 občanů, kteří navrhnou, co s prázdnou městksou kasou a jak naložit s rozpočtem.

Budou hlasovat o tom, co udělat se školami, které se musí uzavřít. Prodat nebo pronajmout? Jaké investice zastavit - jestli výstavbu parku nebo nové ulice.

Někteří sociologové ale tvrdí, že ze strany úředníků jde o populismus. Politici se tak snaží přenést zodpovědnost za špatné hospodaření na občany zadluženého města.

Ve světě se ovšem už něco podobného vyzkoušelo. Polská Poznaň se inspirovala brazilským milionovým městem Porto Allegre, kde několik let tvořili rozpočet právě občané a městská rada ho poté jen schvalovala. Ukázalo se, že několikanásobně přibylo veřejných škol, ordinací a městských bytů, a přitom příjmy města vzrostly o sto procent.

Petr Vavrouška, Marika Táborská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme