Washington zřejmě zahájil pozemní operace
Americké speciální jednotky zahájily pozemní operace v Afghánistánu. Ve svém dnešním čísle o tom informuje deník Washington Post. Nejmenovaný činitel resortu obrany se v rozhovoru pro agenturu Reuters omezil na konstatování přítomnosti malého počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Řekl zároveň, že počet amerického personálu v Afghánistánu asi nebude nikdy připomínat velké konvenční síly shromážděné za války v Zálivu před deseti lety.
Odmítl také potvrdit tvrzení deníku, že americké jednotky jsou v jižním Afghánistánu, v oblasti, které hraničí s Pákistánem, aby tu podpořily úsilí CIA o odtržení místních paštunských vůdců od vládního hnutí Taliban.
Taliban chce jednat o příměří. Velvyslanec afghánského vládního hnutí Taliban v Pákistánu Abdas Salám Zaíf dnes oznámil, že předloží Pákistánu "plán příměří". Návrh na mírové řešení současného konfliktu vypracovalo vedení Talibanu. Zaíf promluvil s novináři na letišti ve středisku pákistánské provincie Balučistán - ve Kvétě. Stalo se tak před odletem do pákistánské metropole Islámábádu, kde má Zaíf jednat s blíže neurčenými pákistánskými představiteli.
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld v Pentagonu znovu upozornil, že USA jsou zapojeny do dlouhé a trvalé kampaně, která má likvidovat teroristické sítě. Nynější kampaň leteckých úderů by prý měla vyčistit terén pro nástup pozemních jednotek. Šéf sboru náčelníků štábů Richard Myers upřesnil, že americké letectvo včera zasáhlo přes deset cílových zón. Ze čtyř nákladních letounů bylo zároveň shozeno asi 53 tisíc potravinových balíčků.
Kábul a jihoafgánský Kandahár zůstaly terči náletů. Situací v oblasti se dnes bude zabývat vrcholná schůzka Francie, Německa a Velké Británie v belgickém Gentu. V Teheránu mají o budoucnosti Afghánistánu jednat představitelé afghánské opozice, Íránu, Ruska, Uzbekistánu a Tádžikistánu.
Mluvčí afghánského Talibanu Abdul Hai Mutman pro televizi Al Džazíra uvedl, že prozatím bylo při náletech usmrceno 600 - 900 lidí. Podle amerických zdrojů při vojenské operaci zahynuli členové bin Ládinovy organizace Al Káida, nicméně její vůdce je zřejmě stále naživu.
Na území Severního Afghánistánu se podle jednoho z velitelů protalibanské opozice pohybuje osm Američanů, kteří doprovázejí opozičního generála Abdula Rašída Dostuma. Údajně jsou v oblasti Dara-i-Súf, která je asi 90 kilometrů od klíčového města Mazáre Šaríf. Velitel Ustad Attah Muhamad se domnívá, že Američané jsou zřejmě z průzkumných jednotek. Nejmenovaný oficiální zdroj z Pentagonu už dříve potvrdil, že v Agfhánistánu je několik příslušníků speciálních sil. Ti by měli operovat na jihu země a jejich úkolem je podpora opozičních vojáků.
Irácký vicepremiér Tárik Azíz popřel informace, podle kterých se jeden z pachatelů zářijového atentátu v New Yorku Muhammad Atta sešel v Praze s bývalým iráckým diplomatem. O setkáních Atty s bývalým iráckým diplomatem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním v Praze informovaly před třemi týdny některé české deníky. Muhammad Atta se s tímto agentem iráckých tajných služeb údajně sešel v červnu 2000 a v dubnu 2001. Aní byl na jaře prohlášen za nežádoucí osobu a vypovězen z České republiky.