V Kostnici odhalili abstraktní sochu Jana Husa od mladé české sochařky Adély Kačabové
Jihoněmecké město Kostnice dostalo z Česka dárek - třímetrovou a mnohatunovou abstraktní sochu mistra Jana Husa, který před 600 lety za hradbami právě tohoto města zemřel pro svou víru a přesvědčení na hranici. Sochu navrhla a vyrobila mladá sochařka z Hořic Adéla Kačabová a Kostnici ji věnoval Královéhradecký kraj a Církev československá husitská.
„Je to neuvěřitelný pocit. Jsem na sebe hrdá. Takové štěstí. Byla jsem ráda, že si můj návrh vybrali,“ říká autorka, 22letá sochařka Adéla Kačabová.
Šestitunovou skulpturu, která znázorňuje hořící kalich, dnes odhalili patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.
„Je určitým trvalým připomenutím Husova zápasu, ale i Jeronýma Pražského. Je to určitý sloup a pilíř myšlenky smíření mezi národy, církvemi, městy a lidmi,“ uvedl Tomáš Butta.
Na někdejších kostnických hradbách hoří Husův kalich. Slavnostního odhalení sochy přihlížel zpravodaj Pavel Polák
Trhem za červenou mašli pomáhal také při odhalování ředitel sochařské školy v Hořicích Josef Moravec:
„Hus by mohl do určité míry zaměstnávat každého člověka ve střední Evropě. Já s tím nemám žádný zvláštní problém, jsem pedagog a odpovídám za výchovu budoucí generace. Hus tam patří, je to vzor. Já si neumím představit, že bych to vzal jako krátkou epizodu, jako nějaké jedno téma. Ten prolíná vším.“
Jan Hus je u nás všudepřítomný, říká Ruth Baderová z Kostnice, která má na starosti oslavy a připomínání 600. výročí Kostnického koncilu, jehož součástí je i osobnost Jana Husa.
„Má tu památníky. Šestisté výročí jeho úmrtí je pro naše město velmi významné," řekla Baderová.
Socha stojí v blízkosti luteránského kostela v místech, kudy v minulosti procházely kostnické městské hradby.
S autorkou abstraktní sochy Jana Husa, která bude odhalena v Kostnici, natáčel zpravodaj ČRo v Německu Pavel Polák
Právě tudy podle tradice prošel před 600 lety Jan Hus městskou branou, když ho ozbrojenci vedli na popravu.
Na návrzích sochy pracovali žáci hořické sochařské školy, ten nejlepší návrh si pak vybralo město Kostnice.
„Pod plachtou se nachází jednoduchá silueta kalichu. Zbytek překrývají plameny, které jsou různě okolo kalichu. Říkala jsem si, proč tvořit něco složitého, když to lze úplně jednoduše,“ řekla Českému rozhlasu ještě před odhalením sochy její autorka.
Po odhalení sochy se přes 100 lidí, z větší části Čechů, přesunulo k Husovu kameni. Tento bludný balvan se nachází v místě, kde byl podle tradice Hus upálen. Kromě Jana Husa připomíná i Jeronýma Pražského, který byl z rozhodnutí Kostnického koncilu popraven v roce 1416.