V Bangladéši popravili vysoce postaveného člena největší islámské strany
V Bangladéši za podíl na vraždách tisíců lidí během války za nezávislost na Pákistánu v roce 1971 v sobotu popravili vysoce postaveného představitele největší islámské strany v zemi Mira Kásima Aliho. S odvoláním na ministra spravedlnosti o tom informovala agentura Reuters, podle níž by krok mohl v asijské zemi vyvolat další napětí.
Třiašedesátiletého Mira Kásima Aliho, jednoho z hlavních sponzorů a člena nejvyššího vedení Bangladéšského islámského společenství, oběsili ve věznici na předměstí metropole Dháky.
Bangladéš viní pákistánskou armádu a její místní spolupracovníky ze smrti tří milionů lidí a ze znásilnění 200 tisíc žen. Válka v roce 1971 trvala devět měsíců a do uprchlických táborů v sousední Indii během ní uprchlo zhruba deset milionů lidí.
Letos v květnu za zločiny z války o nezávislost včetně genocidy, vraždění a mučení oběsili také předsedu islamistické strany Matiura Rahmána Nizámího. Tribunály, které soudí pachatele válečných zločinů, ustavila v roce 2010 premiérka Šajch Hasína Vadžídová. Vynesly už desítky verdiktů.
Bangladesh hangs Islamist Party's Mir Quasem Ali for 1971 war crimeshttps://t.co/jbdO2QoRqq pic.twitter.com/IJnUcJrVNd
— NDTV (@ndtv) 3. září 2016
Politikovu popravu vyšly do ulic Dháky oslavit stovky lidí. „Čekali jsme na tento den dlouhých 45 let," uvedl válečný veterán Akram Husajn. „Spravedlnosti bylo učiněno za dost," dodal.
Vláda do ulic velkých bangladéšských měst vyslala posily z řad policistů a pohraničníků, aby zabránila násilnostem, které provázely předchozí popravy odsouzených politiků.
Vedení strany Bangladéšské islámské společenství vyzvalo v reakci na popravu obyvatele země, aby se v pondělí připojili k osmihodinové generální stávce. Mir Kásim Ali se podle strany stal „obětí politické msty".
Poprava Mira Kásima Aliho by podle agentury Reuters mohla zvýšit napětí v Bangladéši, kde se v poslední době odehrála řada islamistických útoků. Naposledy 1. července zabili útočníci v kavárně v hlavním městě 20 civilistů a dva policisty.
Britská Indie se v roce 1947 po odchodu Britů rozdělila na převážně hinduistickou Indii a na muslimský Pákistán. Ten tehdy tvořily Západní Pákistán, dnešní Pákistán, a Východní Pákistán, který vznikl z muslimské části Bengálska na východě Indie.
V roce 1971 se při krvavé válce odtrhl od západní části země a vznikl z něj Bangladéš.