Varování pro Bílý dům. Za možnost odebrat peníze Saudské Arábii hlasovali i republikánští senátoři

Bylo to jen procedurální hlasování, přesto mu média v USA věnují velkou pozornost. Proti politice Bílého domu se totiž postavili nejen demokratičtí, ale i část republikánských senátorů. Naštvalo je, jak ministři obrany a zahraničí informovali o okolnostech vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. I proto otevřeli cestu k případnému odebrání finanční pomoci Saúdské Arábii.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo při odletu ze Saúdské Arábie.

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo při odletu ze Saúdské Arábie. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Senátoři odhlasovali, že se budou zabývat rezolucí týkající se odebrání finanční pomoci Saúdské Arábii v souvislosti s boji v Jemenu. Pro bylo 63 proti 37 senátorů. Jedním z hlavních důvodů byl briefing ministra obrany Jamese Mattise a ministra zahraničí Mikea Pompea, na kterém informovali americké senátory o okolnostech vraždy saúdskoarabského novináře a popřeli, že by byl za brutální vraždu novináře na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu 2. října zodpovědný korunní princ Muhammad bin Salmán.

Po briefingu se oba ministři postavili před novináře a zopakovali to samé tvrzení. Bílý dům stejně jako Rijád odmítá, že by za vraždou novináře byl korunní princ. „Neexistují přímé zpravodajské informace, které by spojovaly korunního prince s nařízením zavraždit Džamála Chášukdžího,“ prohlásil Pompeo. „Nemáme nezvratný důkaz, že do toho byl zapojen korunní princ, ani zpravodajské služby ani nikdo jiný,“ doplnil Mattis.

OSN varuje před hladomorem. V Jemenu zemřela hlady holčička, jejíž fotka zosobnila hrůzy války

Číst článek

Jenže zapojení přímo korunního prince naznačují vyšetřovatelé v Turecku a podle listu The Washington Post dospěla k stejnému závěru také americká CIA. Bílý dům ovšem jasné důkazy nevidí, což senátory rozčílilo, píše americká televize CNN. „Nemyslím si, že byl v místnosti někdo, kdo nevěří, že je za to (princ) zodpovědný,“ uvedl republikánský senátor Bob Corker.

‚Jsem naštvaný‘

„To, jak administrativa na tyto věci reaguje je nepřijatelné,“ řekl jihokarolínský republikánský senátor Lindsey Graham, jeden z předních zastánců prezidenta Trumpa. Nejprve chtěl hlasovat pro, ale názor po briefingu za zavřenými dveřmi změnil. „Změnil jsem názor, protože jsem naštvaný,“ dodal.

Senátoři se na briefingu chtěli zeptat na detaily vraždy Džamála Chášukdžího, ale Trumpova administrativa odmítla poslat ředitelku CIA Ginu Haspelovou, aby se ho zúčastnila. I to senát popudilo. Mnozí republikáni tak pro rezoluci hlasovali přesto, že s podporou koalice souhlasí. Částečná nespokojenost s americkým zapojením do války v Jemenu ovšem panuje již delší dobu.

Podle CNN se znění rezoluce může ještě změnit, hlasování ovšem ukazuje nespokojenost senátorů s briefingem. Šlo nicméně jen o procedurální hlasování. Další debaty a konečné hlasování se očekává až příští týden. Pokud zrušení podpory odsouhlasí, poputuje návrh do Sněmovny reprezentantů.

Saúdský princ zpochybnil důvěryhodnost CIA. Ta tvrdí, že vraždu Chášukdžího nařídil korunní princ Bin Salmán

Číst článek

Demokraté navíc upozorňují na saúdský podíl na válce v Jemenu. Rijád tam podporuje vládu proti povstalcům ve válce, která podle OSN způsobila nejhorší humanitární krizi současnosti s více než milionem lidí bezprostředně ohrožených hladomorem. Část amerických senátorů, ale i evropských států v čele s Německem proto prosazuje zákaz vývozu zbraní do Saúdské Arábie.

Mírová jednání

Humanitární situaci v Jemenu se chystá prozkoumat i vedení OSN. Hlavní město Saná navštíví náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock.

Kromě toho bude Švédsko příští týden hostit mírová jednání o ukončení války, které pořádá OSN, informovala agentura Reuters. Britský velvyslanec v Jemenu Michael Aron na twitteru oznámil, že se těší na setkání s delegací vedenou Mohamedem Abdusalamem, která zastoupí húsijské rebely.

Západní spojenci se nyní pokoušejí ukončit čtyřletý konflikt, v němž proti sobě stojí Húsíové a vládní vojska prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Ačkoli jsou příčiny konfliktu vnitropolitické a historické, zapojili se do něho regionální velmoci Írán a Saúdská Arábie, které soupeří o vliv na Blízkém východu.

Looking forward to constructive peace consultations for #Yemen next week in Sweden under leadership of @@OSE_Yemen. Following UNSC #resolution1325 and outcomes of the national dialogue we expect 30% women in the delegations @عبدربه منصور هادي @محمد عبدالسلام @NL Women's Rights 🇳🇱 @Ministerie van BZ

11:02 – 29. 11. 2018

15 54

Země na pokraji hladomoru

Rebely skrytě podporuje Írán, prezidentovi Hádímu zase od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Ta je vojensky podporovaná Západem, účastní se ji ale také Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Katar nebo africké státy Egypt, Maroko či Senegal.

Dánsko se připojilo k Německu. Kvůli Chášukdžímu a Jemenu už nebude Saúdské Arábii dodávat zbraně

Číst článek

Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. OSN již před dvěma roky uvedla, že počet obětí překročil 10 tisíc. Od té doby mezinárodní komunita neuveřejnila nové informace o poštu obětí.

Nezisková organizace Rada pro mezinárodní vztahy (CFR) odhaduje počet obětí přes 16 tisíc. Přes 22 milionů lidí v Jemenu potřebuje pomoc a asi dva miliony lidí byly vysídleny.

Americký deník The Washington Post hovoří dokonce až o 50 tisících obětí. Země se podle OSN ocitla na pokraji hladomoru.

och, Zdeněk Novák, kah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme