USA podezřívají radikály z IS z používání a výroby chemických zbraní v Iráku a v Sýrii

Americká vláda má prý důkazy o tom, že radikálové z Islámského státu používají v Iráku a Sýrii chemické zbraně. Britské BBC to řekl nejmenovaný zdroj z Washingtonu. Americké podezření prý podporují i svědectví reportérů BBC, kteří působí v turecko-syrském pohraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simulated chemical warfare attack

Simulated chemical warfare attack | Foto: US NAVY, Wikimedia Commons

V Iráku ani v Sýrii by už žádné chemické zbraně být neměly. Na iráckém území dlouho operovaly americké jednotky, které by je pravděpodobně našly. Damašek se pak svého chemického arsenálu měl zbavit před dvěma lety pod dohledem Spojených národů.

Spojené státy ale zjistily nejméně čtyři případy, kdy bojovníci IS použili chemické zbraně na obou stranách irácko-syrské hranice. Američtí zpravodajci proto spekulují, že si chemické zbraně Islámský stát vyrábí sám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojené státy podezřívají radikály z IS z používání a výroby chemických zbraní v Iráku a v Sýrii. Hostem ČRo byl komentátor Milan Slezák

Pravděpodobně jde o yperit, jehož výroba je podle odborníků poměrně nenáročná. „Stačí si prý na internetu jen vyhledat návod,“ upozorňuje komentátor ČRo Milan Slezák.

„Yperitu se říká zpuchýřující plyn, protože na pokožce vytváří velké puchýře a působí závažné zdravotní následky. Pak také leptá sliznice v dýchacím nebo zažívacím ústrojí. Velmi nepříjemné je jeho působení na oči a je tam řada zdravotních následků. V závažných případech vede působení yperitu k smrti,“ dodává Slezák.

Americká vláda obvinění, že chemické zbraně použil Islámský stát proti kurdským bojovníkům, pešmergům v severním Iráku, začala vyšetřovat letos v srpnu.

„Máme důvěryhodné informace, že zaútočili hořčičným plynem (yperitem),“ řekl tehdy médiím vysoký představitel americké armády. Zranění asi šedesáti kurdských bojovníků pak potvrdili i němečtí instruktoři, kteří je v Iráku cvičí.

OSN ve čtvrtek oficiálně zahájila vyšetřování použití chemických zbraní v Sýrii během protivládního povstání a následné občanské války. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin potvrdil, že Moskva chce na prošetření spolupracovat.

„Znepokojily nás zprávy o tom, že radikální islamisté možná použili chemické zbraně v Iráku. Už proto, že Islámský stát neuznává žádné hranice,“ uvedl.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme