Zeman na návštěvě v Bratislavě. S Čaputovou si připomněli protest studentů a otevřeli Český dům

Český prezident Miloš Zeman v sobotu v Bratislavě položil věnec k pamětní desce, jež připomíná průvod studentů bratislavských škol ze 16. listopadu 1989. Studenti na této akci v tehdejším komunistickém Československu požadovali demokracii. Spolu se Zemanem si kulaté výročí průvodu studentů v ulicích slovenské metropole připomněla i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman položil 16. listopadu 2019 věnec k pamětní desce na budově Univerzity Komenského v Bratislavě

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s českým prezidentem Milošem Zemanem při setkání na Pražském hradě. | Zdroj: ČTK

Pamětní deska, na kterou Zeman položil věnec, je umístěna na budově Univerzity Komenského v centru Bratislavy.

Během zmíněné akce asi dvě stovky studentů požadovaly reformu školství, zlepšení svých sociálních podmínek a demokracii. Skandovali hesla jako například Chceme svobodu, Chceme demokracii či Chceme demokratické školství. Vydali se k ministerstvu školství, kde své požadavky přednesli i členovi ústředního výboru Komunistické strany Slovenska Gejzovi Šlapkovi.

Proti účastníkům dopředu neohlášeného průvodu bezpečnostní složky nezasáhly. Tato akce studentů v Bratislavě stojí ve stínu pražských událostí z následujícího dne, které odstartovaly takzvanou sametovou revoluci. Ta vyústila v Československu v pád komunistického režimu.

Čaputová na Národní třídě uctila památku listopadu 1989. ‚Změny stále nejsou dotažené,‘ říká

Číst článek

Sametovou revoluci hodnotí Češi lépe než Slováci. Podle výsledků dřívějšího společného průzkumu českého Centra pro výzkum veřejného mínění a sociologických ústavů akademií věd obou zemí sametovou revoluci hodnotí kladně dvě třetiny Čechů a 56 procent obyvatel Slovenska

Otevření Českého domu

Miloš Zeman s hlavou Slovenska Zuzanou Čaputovou také v sobotu otevřeli v Bratislavě Český dům. Zeman před slavnostním přestřižením pásky řekl, že si přeje, aby se Český dům stal místem setkávání a přátelství. Česko si budovu pronajímá od firmy podnikatele a miliardáře Tomáše Chrenka.

„Člověk si má občas splnit nějaký sen. Jedním z mých snů bylo otevření Českého domu v Bratislavě. Trvalo to pět let. Neustálé výmluvy, že to nejde, ale nakonec jsme našli spřátelené duše, které nám v tom pomohly,“ řekl Zeman, který vznik Českého domu ve slovenské metropoli dlouhodobě prosazoval.

Podle Čaputové navzdory rozdělení Československa zůstaly Česko a Slovensko nejbližšími partnery. „Věřím, že Český dům v Bratislavě k této blízkosti přispěje. Věřím rovněž, že Bratislava i celá země získala otevřením Českého domu důležité místo pro setkávání, místo, které prospěje vzájemnému obchodu i kulturní výměně,“ řekla slovenská prezidentka.

Zeman s Netanjahuem otevřeli Český dům v Jeruzalémě. Izraelský premiér příští rok navštíví Prahu

Číst článek

Čtyřpatrová budova v historickém centru slovenské metropole se stala sídlem Českého centra a dále agentur CzechTrade a CzechTourism. V budoucnu by tam měla působit také agentura CzechInvest. V Českém domě jsou vyhrazeny rovněž prostory pro výstavy. V současnosti je tam instalována výstava k výročí takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu. Naopak v budově nebude česká hospoda, kterou Zeman prosazoval.

Novým střediskem českého dění ve slovenské metropoli se stal měšťanský dům ze 17. století, který je součástí městské památkové rezervace. Slovensko na vytvoření Českého domu přispěje částkou 376.000 eur (9,6 milionu korun). Česko v minulosti podpořilo vznik Slovenského domu v Praze.

Český dům v Bratislavě je třetí takovou institucí, kterou Česko ve světě zřídilo. České domy fungují také v Moskvě a v Jeruzalémě. Ve všech případech tato zařízení provozují Česká centra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme