Rusko uděluje občanství v okupovaných oblastech, mají ho dostat i sirotci a děti bez dozoru
Rusko dál upevňuje kontrolu nad okupovanými ukrajinskými územími. V Melitopolu v Záporožské oblasti začalo v úterý fungovat oddělení ruské migrační služby, které bude zpracovávat žádosti o ruské občanství. Ve zjednodušené proceduře ho teď mají navíc získat i ukrajinští sirotci a děti bez rodičovské péče. Příslušný výnos podepsal prezident Vladimir Putin.
Zmiňovaní ukrajinští sirotci a děti bez dozoru podle prezidentského výnosu nedostanou občanství úplně automaticky. Seznam těch, kdo o něj můžou jejich jménem podat žádost, je poměrně dlouhý a vágně formulovaný.
Poslechněte si rozhovor s bývalou zpravodajkou Českého rozhlasu v Rusku Ivanou Milenkovičovou
Seznam zahrnuje jak opatrovníky, tak poručníky dítěte. To znamená fyzické osoby, ale i instituce, jako jsou dětské domovy, sociální odbory nebo lékařské a vzdělávací ústavy. Konkrétně tedy ty, které se nacházejí na území samozvané Doněcké a Luhanské republiky, a také čerstvě okupované Chersonské a Záporožské oblasti.
Přitom zvlášť u dětí bez rodičovské péče, nikoliv prokazatelných sirotků, je udělování občanství velmi ošemetné. Podle vlády v Kyjevě doteď Rusko vyvezlo na své území přes 1,5 milionu Ukrajinců. Třeba z Mariupolu.
Rusko mluví o evakuaci, vláda v Kyjevě o nucených deportacích, o nucené asimilaci. Teoreticky tedy můžou být děti jenom dočasně odloučené.
Adopce do ruských rodin
Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová se nechala slyšet, že Rusko už vyvezlo na své území celkem přes čtvrt milionu dětí, z toho asi 2000 sirotků. A právě sirotky se teď podle ní chystá dát k adopci do ruských rodin.
Poláci mě bezdůvodně nepustili přes hranice, bylo to velice nepříjemné, popisuje Ruska žijící v Česku
Číst článek
Zjednodušení procedury udělení občanství předpokládá, že se žádost nebude vyřizovat dlouhé měsíce, tak jako tomu bývá zvykem, a nebude administrativně náročná.
Už od roku 2019 takto můžou ve zjednodušené proceduře o ruské občanství žádat obyvatelé separatistických republik, Doněcké a Luhanské.
Ještě před začátkem současné invaze tam lidi organizovaně svážely autobusy přímo na území Ruska do pohraničních oblastí. Například v budově bývalé školy, kterou střežila ruská národní garda, je shromáždili, oni předložili dokumenty a za pár týdnů si podobně organizovaně přijeli rovnou už pro doklady. Složili slib, dostali občanství. Teď se má ale tato administrativa odehrávat přímo na okupovaných územích.
Nelze tomu zabránit
Aktuální čísla získaných občanství nejsou k dispozici. Jeden z posledních oficiálních údajů pochází z letošního února, tedy krátce před začátkem invaze.
Studenti odchází z univerzity na frontu. Kamarádi nám umírají v náručí, říká devatenáctiletý voják
Číst článek
Tehdy Viktor Vodoladskyj, poslanec Státní dumy za Rostovskou oblast, kam obyvatele Donbasu sváželi za občanstvím, prohlásil, že do února dostalo takto ruské občanství přes 770 000 obyvatel Donbasu. Zhruba 170 000 jich tou dobou mělo mít podanou žádost.
Vláda v Kyjevě prakticky nemůže udělování ruského občanství sirotkům zabránit. U dětí, které se nacházejí na území bez momentální kontroly ukrajinské vlády nebo které jsou už přímo na ruském území, nemá dosah žádných pravomocí.
Pokud děti dají k adopci v Rusku, tak bez součinnosti ruských úřadů bude případně i v budoucnu velice obtížné cokoliv dohledávat. Zejména u malých dětí, které se svoje biologické rodiče ani nemusí pamatovat.