Světový tisk o papežově zdraví
Tisk v katolickém Polsku a rodné zemi papeže Jana Pavla II. už stačil zaznamenat včerejší zprávy o jeho zhoršujícím se stavu. Rzeczpospolita přináší na první stránce -- podobně jako jiné přední listy zprávy z Vatikánu. Rzeczpospolita informuje o tom, že první signály o zhoršení zdravotního stavu Jana Pavla II. přišly v 19 hodin večer.
Lékaři potvrdili vysokou horečku a značný pokles krevního tlaku. Konstatovali, že došlo k zápalu močových cest a podali antibiotika. O Svatého otce se staraly dva týmy lékařů a nejbližší spolupracovníci. Podle jejich názoru rozhodne příštích několik hodin. Biskup Kazimierz Nycz polskému listu řekl, že nezbývá už nic jiného než modlitba. Stejně tak polští lékaři, které Rzeczpospolita oslovila, neskrývají své nejhorší obavy. Internetová vydání polských periodik přinášejí nejnovější informace - citují mluvčího Vatikánu Joaquina Navarra-Vallse, který ráno oznámil, že zdravotní stav papeže je kritický. Svatý otec navíc prodělal infarkt a přijal poslední pomazání.
Američanka Terri Schiavová zemřela. Ženu, která byla po srdečním záchvatu patnáct let ve vegetativním stavu, lékaři před třinácti dny odpojili od umělé výživy a včera potvrdili její smrt. Nad celonárodní diskuzí, kterou případ Schiavová rozpoutal, se zamýšlí dnešní International Herald Tribune.
Případ Terri Schiavové rozpoutal bitvu o to, co prezident Bush nazval "kultura života". Před třiceti lety bojovali rodiče jiné ženy s~těžce poškozeným mozkem, Karen Ann Quinlanové, o "právo smrti" pro svou dceru. Tehdy rodiče bitvu vyhráli a byl ustanoven precedens, že rodina má v~těchto otázkách větší moc než stát.
Případ Schiavové žádný podobný precedens nakonec nevytvořil. Ale mediální kampaň způsobila, že téměř každý Američan se stal soudcem a vyjadřoval své mínění o tom, zda má zemřít žena, kterou až donedávna vůbec neznal. Kvůli Terri Schiavové málem vznikly nové zákony, připomíná list. Nakonec se potvrdilo, že soudní moc nemůže obejít ani prezident, ale pouhá skutečnost, že se o to pokusil, by nás měla varovat, uzavírá International Herald Tribune.
Světová banka potvrdila ve funkci náměstka amerického ministra obrany Paula Wolfowitze. Jak uvádí britský list Finacial Times, v sérii čtvrtečních konzultací Wolfowitz přesvědčil zástupce banky o tom, že bude jednat jako mezinárodní zaměstnanec veřejných služeb, ne jako představitel americké administrativy. Také středeční audience u zástupců evropské pětadvacítky nedopadla pro Wolfowitze špatně.
Zato některé skupiny hájící rozvojové země a bojující za zlepšení životního prostředí, včera proti Wolfowitzovi ostře protestovali. Wolfowitz je kontroverzní postava, která hrála klíčovou roli v irácké válce, pokračuje britský deník. Navíc stále věří v~agresivní použití americké armády při prosazování demokracie. Za své kariéry působil v Penagonu a byl také americkým velvyslancem v Indonésii. Relativně málo se toho ví o jeho pohledech na ekonomiku a rozvoj, připomíná deník. V~čele banky se prý zaměří hlavně na snížení světové chudoby a chce se vyhnout politickým tématům, dodává britský Financial Times.
Že je dnes Apríla, o tom se už možná někteří z vás přesvědčili. Málokdo si však vzpomene, že dnešní den je věnován také ptákům. Na prvního dubna totiž připadá Mezinárodní den ptactva. Právě duben je totiž měsíc, kdy nejvíce ptáků migruje odlétá z~teplých krajin na sever. Podle slovenského deníku SME přiletí v dubnu na Slovensko až 20 miliónů stěhovavých ptáků. Většina jich přilétá z Afriky.
Mezi první posly jara patří drozd, skřivánek anebo čáp. V některých městech už lidé viděli dokonce i vlaštovky, uvádí deník. Tradice dne ptactva se zrodila ještě za časů rakouskouherské monarchie, vysvětluje deník. Založil ji v roce 1900 přírodovědec Otto Hermann, který žil a působil v Brezně. K oslavě Dne ptactva se může přidat každý. Postačí, když například zavěsíte do zahrady ptačí budku, zasadíte strom anebo zabráníte vypalování trávy, radí slovenský list SME.