Slovenský mýtus padl: Václav Havel tamní zbrojovku nezrušil
Odchod Václava Havla je příležitostí vyvrátit různé mýty, které o něm panovaly. Vlastním životem například roky žila fáma, že Havel zrušil zbrojní výrobu na Slovensku. O tom se však rozhodlo ještě před sametovou revolucí.
Pád komunismu sice donutil slovenský průmysl k obrovským změnám a k propouštění zaměstnanců, nemohl za to ale tehdejší prezident.
Závody těžkého strojírenství v Martině byly kdysi mamutím podnikem s 15 tisíci zaměstnanci. Komunistický tisk se pravidelně chlubil, kolik se tu vyrobí dieselových motorů a lokomotiv. Už se ale nepsalo o tom, že podstatnou část výroby v Martině tvoří tanky.
Původ nepravdivého mýtu o zániku slovenském zbrojním průmyslu zjišťoval slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger
„Trh pro československé tanky byl v arabských zemích – Irák, Libye, Egypt a podobné státy, které sice v určitém období platily, ale později platit přestaly,“ připomíná Peter Kuruc, tehdejší vedoucí pracovní skupiny, která měla martinské strojírny připravit na nový výrobní program. Tedy najít místo tanků něco, co se dá prodat.
Protože museli vidět trochu dál než ostatní, přezdívalo se těmto odborníkům hvězdáři, vzpomíná další přímý aktér a tehdejší investiční náměstek v podniku Milan Malík.
„O konverzi se vědělo už dávno před revolucí. Bylo usnesení Ústředního výboru Komunistické strany Československa asi z roku 1987 a na to navazovalo usnesení předsednictva vlády,“ říká Malík.
Václav Havel navštívil martinské strojírny poměrně brzy po nástupu do prezidentské funkce. Tamním dělníkům pouze potvrdil to, o čem už rozhodl komunistický režim dávno předtím – tanky se vyrábět nebudou, protože o ně není zájem.
„Na Slovensku se vždycky objevilo pár hlupáků, kteří zneužili hlouposti k tomu, aby si dělali svoji propagandu, že Havel zrušil zbrojní průmysl. To je hloupost non plus ultra,“ potvrzuje Peter Kuruc, šéf někdejších „hvězdářů“ v martinských strojírnách.