Slovenská vláda se s lékaři nedohodla, chystá nouzový stav
Slovenská vláda se nedohodla s lékařskými odbory na platových požadavcích a zřejmě vyhlásí poprvé v historii nouzový stav. Ten by měl doktory přinutit k nástupu do zaměstnání i po 1. prosinci, kdy jim vyprší hromadné výpovědi. Ve výpovědní lhůtě jsou asi 2 tisíce lékařů z nemocnic.
Odboráři se s premiérkou dohodli na devíti z deseti bodů memoranda, poslední desátý bod je ale zatím nepřekročitelný – zvýšení platů. Vláda nabídla 300 eur navíc pro každého lékaře s tím, že v březnu budou předčasné volby a jakékoli další zvyšování platů nemůže zaručit.
Odbory na to nepřistoupily, dosud požadovaly jiný výpočet platů podle koeficientu, aby zkušení lékaři pobírali v budoucnu až trojnásobek průměrné mzdy.
Bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger sleduje aktuální dění mezi slovenskými lékaři a vládou
Vláda dnes podnikne první kroky k vyhlášení nouzového stavu. Od prvního prosince by tak do práce měly jít i přibližně dva tisíce lékařů, kterým vyprší výpovědní lhůta.
Nouzový stav chce slovenská vláda vyhlásit co nejdříve. V sobotu přes den se kvůli tomu sejde nejen kabinet Ivety Radičové, ale i bezpečnostní rada státu.
Slovensko ale ještě vyhlášení nouzového stavu za podobných okolností nezažilo, a politici ani právníci nejsou zajedno v tom, jak vlastně taková situace bude vypadat. Podle právníků není jasné, jestli nouzový stav skutečně znamená pro lékaře pracovní povinnost.
Někteří doktoři chtějí každopádně prosincovou práci bojkotovat – například tím, že se uvedou do pracovní neschopnosti. Nutno podotknout, že pokud by byl nouzový stav vyhlášen, lékaři by museli do práce za 70% svého současného platu.
Ani šéf lékařského odborového sdružení na Slovensku Marián Kollár nepotvrdil, jestli doktoři po vyhlášení nouzového stavu do práce skutečně přijdou: „Nevím, co obnáší nouzový stav, já s tím nemám zkušenosti, ani naši lékaři je nemají.“
Začátekm roku 2009 Slovensko tzv. nouzový stav zažilo kvůli plynové krizi, kdy přestal na Slovensko proudit zemní plyn z Ruska přes Ukrajinu. Tehdy však nebyly ohroženy životy lidí, proto je tato situace pro Slováky nová.