Ruská stíhačka se nad Černým mořem srazila s americkým dronem, USA čin označily za riskantní

Ruský bojový letoun Su-27 se v úterý srazil s americkým průzkumným dronem Reaper, zasáhl jeho vrtuli, uvedla americká armáda. Dron se zřítil do Černého moře. Americká armáda incident označila za riskantní a neprofesionální. Ministerstvo zahraničí Spojených států si předvolalo ruského velvyslance. Podle vyjádření Moskvy dron spadl kvůli manévrování, ruské stíhačky se s ním do kontaktu prý nedostaly.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 20:47 14. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký průzkumný letoun MQ-9

Americký průzkumný letoun MQ-9 | Zdroj: Reuters

„Náš letoun MQ-9 prováděl rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když ho zaměřil a zasáhl ruský bojový letoun. Vedlo to ke zřícení a ztrátě MQ-9,“ uvedl podle agentur generál amerického letectva James Hecker, který má na starosti operace ve zmíněné oblasti.

Biden představil návrh rozpočtu. Chce peníze na podporu Ukrajiny, prioritou je ale soupeření s Čínou

Číst článek

Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že o incidentu byl informován prezident Joe Biden. Uvedl také, že k takové události se stávají, ale že tato je jiná, protože byla „nebezpečná a neprofesionální“ a vedla ke zřícení amerického bezpilotního letounu. 

Dodal, že v tomto ohledu jde o ojedinělý incident. Americké ministerstvo zahraničí dá ruským představitelům najevo svoje znepokojení, kvůli incidentu si předvolalo ruského velvyslance.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS v úterý uvedlo, že americký stroj spadl v důsledku prudkého manévrování. Ruské stíhačky se prý do kontaktu s americkým dronem zříceným v Černém moři nedostaly ani proti němu nepoužily své palubní zbraně.

Drony MQ-9 Reaper jsou víceúčelová bezpilotní letadla s dlouhou výdrží ve vzduchu, operují ve středních výškách. Jsou určené hlavně k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů jsou využívány i k průzkumu.

Odchytový manévr

Podle americké armády dvě ruské stíhačky prováděly manévr s cílem dron odchytit, přičemž jedna z nich zasáhla jeho vrtuli. Američané následně způsobili pád svého vlastního stroje. Už před kolizí vypouštěly ruské letouny na dron palivo zřejmě ve snaze poškodit ho nebo mu znemožnit orientaci a nalétávaly před něj.

Stíhačka Suchoj SU-27 | Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain | Zdroj: Wikimedia Commons

Už před kolizí vypouštěly ruské letouny na dron palivo zřejmě ve snaze poškodit ho nebo mu znemožnit orientaci a nalétávaly před něj. V blízkosti dronu se pohybovaly asi 30 až 40 minut a kolize se stala v 07:03 SEČ, řekl mluvčí Pentagonu Pat Ryder.

Ruská stíhačka podle něj zřejmě při kolizi také utrpěla škody, společně s druhým letounem pak přistála. Kde to bylo, neuvedl. Řekl, že Rusové zničený americký dron nezískali.

„Letouny Spojených států a jejich spojenců budou i nadále operovat v mezinárodním vzdušném prostoru a vyzýváme Rusy, aby se chovali profesionálně a bezpečně,“ řekl Hecker.

Podle americké armády jde o další z řady nebezpečných akcí ruských pilotů vůči americkým a spojeneckým letounům v mezinárodním vzdušném prostoru, včetně oblasti Černého moře. Spojené státy varují, že toto agresivní chování ruských pilotů je nebezpečné a může vést k chybnému vyhodnocení situace a k nechtěné eskalaci.

Agentura DPA připomíná, že vzhledem k ruské válce proti Ukrajině je situace v této části Evropy mimořádně napjatá a panují velké obavy z případné přímé vojenské konfrontace mezi Spojenými státem a Ruskem. Spojené státy poskytují Ukrajině vojenskou pomoc, nicméně jednoznačně vylučují, že by do tohoto konfliktu nasadily svoji armádu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme