Pákistán se chce kvůli Kašmíru obrátit na Radu bezpečnosti OSN. Má plnou podporu Číny

Pákistánská vláda bude usilovat o to, aby Rada bezpečnosti OSN odsoudila rozhodnutí Indie odebrat svazovému státu Džammú a Kašmír autonomní status. Mají podle šéfa pákistánské diplomacie Šáha Mahmúda Kurešího plnou podporu Pekingu. Agentura Reuters zároveň informovala, že v pátek v neklidném indickém regionu proti kroku vlády demonstrovalo nejméně 10 000 lidí.

Dillí/Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé skandují slogany a pálí indickou vlajku na podporu lidí žijících v Kašmíru.

Lidé skandují slogany a pálí indickou vlajku na podporu lidí žijících v Kašmíru. | Foto: Fayaz Aziz | Zdroj: Reuters

Pákistánský ministr zahraničí v sobotu v Pekingu jednal se svým čínským protějškem Wangem I a s dalšími vládními činiteli. Po návratu do vlasti Indii obvinil, že její kroky ohledně Kašmíru směřují ke „genocidě“. Pákistán podle Kurešího s podporou Číny předloží na toto téma usnesení v Rada bezpečnosti OSN.

Jablko sváru s Pákistánem i hořká vzpomínka: proč Indie státu Džammú a Kašmír vzala autonomii?

Číst článek

„Sdělil jsem Číně, že pákistánská vláda se rozhodla tuto záležitost vzít k Radě bezpečnosti OSN. Tam budeme potřebovat pomoc Číny. Čína Pákistán ujistila o plné podpoře,“ řekl Kureší na tiskové konferenci. Dodal, že s žádostí o podporu se obrátí i na Polsko a Indonésii, tedy země, které jsou aktuálně v Radě bezpečnosti OSN zastoupeny jakožto nestálí členové.

Oblast Kašmíru je dlouhodobě předmětem indicko-pákistánských sporů. Region je rozdělen mezi tyto státy, oba si jej však nárokují celý. Většina místních obyvatel požaduje nezávislost, nebo připojení k Pákistánu, uvedla agentura AP.

Zákaz vycházení

V pondělí indická vláda oznámila, že své části Kašmíru ruší autonomní status, což pro tento region představuje největší změnu za téměř 70 let. Od té chvíle tam platí zákaz vycházení, místní školy či obchody zůstaly zavřené a oblast byla prakticky odříznuta od světa. Na dodržování přísných bezpečnostních opatření dohlíží desítky tisíc vojáků.

Zákaz vycházení byl v pátek v místní metropoli Šrínagaru dočasně uvolněn kvůli muslimským modlitbám. Podle agentury Reuters ve městě po modlitbách demonstrovalo nejméně 10 000 lidí a policie je rozháněla slzným plynem a gumovými projektily.

V sobotu nicméně vláda opět omezení pohyby obyvatel zmírnila. Ve Šrínagaru tak lidé zaplavili ulice, aby si nakoupili zásoby na oslavy muslimského svátku oběti. Úřady za tímto účelem také plánují do odříznutého státu vpustit kamiony s potřebným zbožím. Telefony a internet tam však zůstávají zablokované.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme