Nizozemci odmítli euroústavu
V pořadí druhé STOP vystavili evropské ústavě Nizozemci. Ti včera hlasovali o tomto dokumentu v referendu a jejich verdikt je ještě výraznější než ten francouzský: 62 procent Nizozemců ústavní smlouvu odmítlo. Do rozhodování obyvatel země se často promítaly jiné faktory než samotná evropská ústava. Z velké části šlo o protest proti stávající vládní garnituře a nespokojenost se stavem ekonomiky.
Jasné ne, to je jasný vzkaz Nizozemců, které navíc podtrhuje číslo o účasti. Ta se překvapivě vyšplhala až na šedesát dvě procenta, což je podstatně víc než při loňských evropských volbách. Referendum je poradní, ale politici slíbili, že když bude účast víc než třicet procent, budou výsledek respektovat. Verdiktem Nizozemců je velmi zklamán premiér Jan Peter Balkenende a dnes bude celou situaci řešit tamní parlament.
Dá se očekávat tlak na vyvození politické odpovědnosti. Pozorovatelé ale neočekávají kolaps středo-levé koalice či pád samotného předsedy vlády. Ta si každopádně myslí, že by se v ratifikaci v dalších zemích mělo každopádně pokračovat. A podobně to vidí také reprezentanti hlavních evropských institucí.
Reprezentanti tří hlavních institucí vydali ve středu večer společnou deklaraci. Předseda Evropské komise José Barroso, šéf Evropské rady Jean-Claude Juncker a předseda Evropského parlamentu Josep Borrell v ní píší, že ratifikace ústavy by i přes tento neúspěch v Nizozemsku měla pokračovat dál, prý hlavně proto, aby i ostatní státy měly možnost vyjádřit se k tomuto dokumentu.
Nizozemské "NE" euroústavě nijak nezměnilo dosavadní postoje českých politiků. Vláda chce podle premiéra Jiřího Paroubka nadále pokračovat v úsilí o ratifikaci evropské ústavy a hledat řešení na evropské úrovni. Opoziční ODS naopak výsledek pokládá za další důkaz toho, že euroústava je mrtvá.
To si myslí i prezident Václav Klaus. V Helsinkách českým novinářům řekl, že se znovu ukázal rozdíl mezi názory obyčejných lidí a politické elity. "Jestli někdo mohl interpretovat nedělní výsledek ve Francii jako náhodnou epizodu, tak po dnešku už doufám nic podobného říct nemůže. Ten evropský lid, jak bych si troufnul říci, ukázal svou sílu. A proto pevně věřím, že i u nás v České republice nebudou někteří zaslepení, kteří se stále budou tvářit, jako by se nic nestalo," vyjádřil se Klaus.
Přesto představitelé evropské unie tvrdí, že neúspěch ústavy není důvod k panice. Podobně se vyjadřuje i český ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Ten výsledek není dobrý. Je to však výzva k tomu, abychom zprávu jak z Francie tak z Nizozemí dobře četli, abychom přemýšleli o další strategii, jak postupovat dál, abychom dobře reagovali," upřesnil ministr.