Nikaragua sebrala občanství 135 politickým vězňům, zabavila i jejich majetek
Nikaragujský soud v úterý zbavil občanství 135 politických vězňů, kteří minulý týden odletěli do Guatemaly poté, co je autoritářský režim Daniela Ortegy propustil díky zprostředkování Spojených států. Informovala o tom agentura AFP s tím, že soud rovněž nařídil zabavit těmto lidem majetek. Ortegův režim podle AFP od začátku loňského roku odebral občanství už 451 Nikaragujcům.
Soud v Managui zbavil občanství 135 lidí obviněných z ohrožování národní suverenity, kteří jsou nyní v Guatemale. Ta jim udělí doklady, díky nimž budou moci odcestovat do Spojených států či jiné země.
Kuba, Venezuela a Nikaragua podpořily Rusko. Moskva bude vstřícnější k dluhům Havany
Číst článek
Z činů „podrývajících svrchovanost země“ či z „podněcování zahraničního vměšování“ obvinila nikaragujská prokuratura v minulosti řadu Ortegových kritiků, včetně opozičních politiků, které policie zatkla před prezidentskými volbami v roce 2021 a kteří měli podle neoficiálních průzkumů šanci Ortegu ve volbách porazit.
Podobně velké propuštění politických vězňů jako minulý týden vyjednal Washington už dříve, loni v únoru díky tomu přes dvě stovky Nikaragujců odletěly přímo do USA. Těm poté nabídlo občanství Španělsko.
Někdejší partyzánský vůdce Ortega stojí v čele Nikaraguy od ledna 2007, od ledna 2017 je viceprezidentkou jeho manželka Rosario Murillová. Oba se u moci drží za cenu represí a zatýkání svých kritiků. V roce 2018 v zemi vypukly mohutné protivládní protesty, které si během tří měsíců vyžádaly podle opozice přes 350 obětí, většina zemřela na následky brutálního policejního zásahu.
Od protestů v roce 2018 Ortegův režim odebral registraci víc než 5500 nevládních organizací a sdružení, včetně zahraničních. Byly mezi nimi i humanitární organizace či řád založený katolickou misionářkou Matkou Terezou, který provozoval i dětský domov či domov důchodců, či organizace Save the Children.