‚Cesta bude těžká a složitá.‘ Putin prodloužil karanténní opatření, vrchol krize teprve očekává
Rusko prodlužuje období pracovního klidu do 11. května, oznámil v úterý na schůzi krizového štábu gubernátorů prezident Vladimir Putin. Epidemii se podle něj v Rusku podařilo zabrzdit, vrchol ale zemi teprve čeká. „Cesta bude těžká a složitá,“ varoval ruský prezident.
Putin v nynější koronavirové krizi veřejně promluvil potřetí, v předchozích dvou projevech oznámil karanténu a zastavení práce nejprve na týden, později do konce dubna. Opatření, které zastavuje výrobu a služby s výjimkou kritické infrastruktury, je tak nyní prodlouženo o další dva týdny.
Rusové protestují virtuálně. Jen chtějí pomoc od státu v době koronakrize, říká komentátor Dvořák
Číst článek
Slova prezidenta o „zabrzdění“ epidemie dostupná statistika nepotvrzuje. V posledních dnech v zemi počet nakažených i mrtvých stoupal. Dnešní sběrné údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse řadí Rusko na osmé místo mezi postiženými státy. Nakažených je v Rusku téměř 94 tisíc a mrtvých s diagnózou covid-19 je 867. Podle ruských statistik se ale země nachází až na 50. místě na světě podle přepočtu nemocných na 100 tisíc obyvatel.
Návrat k dřívějším poměrům tak začne 12. května a bude se realizovat krok za krokem, oznámil prezident. Země by se podle něj ale už teď měla připravit na uvolnění ekonomiky a veřejného života. Vláda má do příštího úterý připravit doporučení pro postupné uvolnění restrikcí a pro podporu ekonomiky a sociální sféry. Akční plán hospodářského restartu má být podle Putina „rozsáhlý“.
Koronavirová krize zastihla Rusko v době prudkého poklesu cen energetických surovin, jejichž vývoz je hlavním zdrojem příjmů do státní pokladny. Propad podle západních ekonomů postihne jak bezprostředně hospodářský rozvoj země, tak i rezervní „fond národního bohatství“, do něhož plynou finanční přebytky. Restart ruského hospodářství může být proto komplikovaný.