Korejci rozlítili Japonsko sochou sexuální otrokyně, Tokio odvolává velvyslance

Japonsko se rozhodlo odvolat svého velvyslance v Jižní Koreji a pozastavit ekonomické rozhovory se Soulem. Důvodem je podle pátečního oznámení Tokia socha představující válečnou sexuální otrokyni, která byla postavena před japonským konzulátem v jihokorejském městě Pusan. Mnoho Korejek bylo za druhé světové války násilím drženo v nevěstincích pro japonské vojáky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivista s maskou japonského premiéra Abeho klečí u sochy sexuální otrokyně před japonským konzulátem v Pusanu.

Aktivista s maskou japonského premiéra Abeho klečí u sochy sexuální otrokyně před japonským konzulátem v Pusanu. | Zdroj: Reuters

Velvyslanec Jasumasa Nagamine v Soulu i generální konzul v Pusanu budou dočasně odvoláni, řekl dnes novinářům mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Podle Sugy je vztyčení sochy "neobyčejně politováníhodné", protože Tokio a Soul dospěly koncem roku 2015 k definitivní dohodě, která měla vleklý spor mezi oběma zeměmi vyřešit.

Sochu, která zobrazuje mladou bosou ženu sedící na židli, umístili před japonským konzulátem v přístavu Pusan v prosinci jihokorejští aktivisté, kteří nesouhlasí s dohodou z roku 2015.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí označilo rozhodnutí Japonska odvolat svého ambasadora za politováníhodné a dodalo, že by měly obě země pracovat na zlepšení vzájemných vztahů založených na důvěře, "navzdory přetrvávajícím problémům".

200 tisíc otrokyní

Za války sloužily jako sexuální otrokyně, dnes marně čekají na omluvu

Číst článek

Většina historiků podle agentury AFP odhaduje, že počet žen, které byly donuceny pracovat v nevěstincích pro japonské vojáky, činil asi 200 000. Byly mezi nimi nejen Korejky, ale také Číňanky a Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.

Jihokorejsko-japonská dohoda z roku 2015 zahrnuje omluvu japonské vlády Jižní Koreji a také nabídku Japonska, že bude financovat fond pomoci v hodnotě miliardy jenů (220 milionů Kč) pro bývalé sexuální otrokyně. Obě země tehdy uvedly, že dohodu považují za "konečnou a nezvratitelnou", dokud bude Japonsko plnit své sliby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme