Kazetová munice může Ukrajině pomoci prolomit ruskou obranu. Je destruktivní, popisuje analytik

USA poskytnou Ukrajině tzv. kazetovou munici. Ta během letu exploduje a rozpadne se na menší nálože. Podle poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana USA s poskytnutím tohoto typu munice váhaly, a to kvůli rizikům, které mohou nevybuchlé nálože představovat pro civilisty. Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany Radiožurnálu řekl, že by díky nim mohla Ukrajina prolomit obranu.

Rozhovor Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdný zásobník kazetové munice

Prázdný zásobník kazetové munice | Zdroj: Profimedia

Proč se některé státy rozhodly kazetovou munici přestat používat a jiné ne? Mohl byste podrobněji vysvětlit, jak přesně je nebezpečná?
Důvody, proč tu munici používat nebo nepoužívat a vyrábět, jsou asi obdobné jako u podobně kontroverzních zbraní, jako jsou protipěchotní miny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Richardem Stojarem

U nich také většina států světa usiluje nebo usilovala o jejich plošný zákaz, ale pokud tento zbraňový komponent mají ve své výzbroji ti hlavní hráči, jako je Rusko, USA a Čína, tak bude mít snaha redukovat použití těchto zbraní vždy velmi omezený dopad.

Rizika, o kterých mluvil poradce pro bezpečnost USA, se týkají dvou faktorů. Jedním z nich je, že to je plošná zbraň, která – záleží pochopitelně na konkrétních parametrech jednotlivého typu – dokáže zasáhnout velmi efektivně a velmi destruktivně poměrně rozsáhlé okolí. A pokud se tam vyskytují civilisté, mohou se stát pochopitelně rovněž obětí těchto zbraní.

Druhá záležitost je, že ne všechny části té submunice skutečně explodují. Někdy se uvádí, že pět až dvacet procent z větších částí munice nevybuchne a představuje pak hrozbu třeba i pro další roky, podobně jako je to třeba u protipěchotních min.

Část nevybuchlé submunice | Zdroj: Profimedia

Když o tom mluvíte, podíl nevybuchlých menších náloží v granátech z USA má být podle americké strany menší než 2,5 procenta. Dá se na takový údaj spoléhat?
Dá se předpokládat, že v případě munice z USA bude tato informace přesnější. Přece jen munice, o které se uvažuje, není zcela zastaralá nebo není to prostředek, který byl vyráběn a vyvíjen třeba ještě během studené války.

kazetová munice

Více než 120 zemí, včetně Česka, se v minulosti zavázalo, že tyto zbraně nebudou dále vyrábět, skladovat, přesouvat ani používat. Dohodu nicméně nepodepsaly USA, ale ani Rusko a Ukrajina.

To je spíš problém munice, která už se na Ukrajině objevila. Obě dvě strany konfliktu už sice sporadicky, ale přece jen tuto munici v několika případech nasadily. Munice sovětské provenience má tyto charakteristiky pochopitelně horší, je to určitě více než 2,5 procenta.

Destruktivní účinky

Jak hodnotíte celkově balík vojenské pomoci Ukrajině? Odpovídá tomu, co Ukrajina potřebuje na bojišti?
Primárně vychází z ukrajinských požadavků a představ. To je i záležitost této kazetové munice, která je sama o sobě velmi kontroverzní, i proto USA velmi dlouho váhaly a i toto rozhodnutí se setkalo s poměrně silnou kritikou ze strany některých partnerů Spojených států.

USA darují Ukrajině kazetovou munici, ta je v mnoha zemích zakázaná jako ‚nelidská a bezohledná‘

Číst článek

Nicméně v aktuální situaci by třeba zrovna tento typ zbraně mohl být velmi efektivně využit při pokusu o prolomení vybudovaných ruských obraných líní. Jednak má velmi destruktivní účinek primárně na živou sílu protivníka, jednak je to silný psychologický prvek, který může mít drtivý dopad na morálku zasažených jednotek.

Zároveň může sekundárně sloužit jako prostředek pro odminování, byť to není primárně účelem těchto zbraní, ale setkali jsme se už v minulosti s případy, že byl efektivně využit jako prostředek, který umožnil likvidovat minová pole a vytvořit v nich průchody pro pokračování nebo nástup dalších jednotek.

Jakou klíčovou vojenskou techniku by Ukrajina potřebovala dál? Může si ji vyžádat na summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu, který začíná v úterý?
Na summitu NATO se jistě bude o podpoře Ukrajině hodně mluvit. Ukrajina své požadavky a představy samozřejmě ventiluje už po více než 500 dnů trvání konfliktu, ale primárně v těchto případech je to asi stále otázka bilaterálních jednání.

Richard Stojar | Foto: Zdeněk Truhlář | Zdroj: Český rozhlas

Nicméně Aliance jako taková může zrychlit některé procesy a může tam být přijata řada rozhodnutí, která pomohou odstranit nějaké bariéry, které tu doposud byly.

A co se týká klíčových zbraňových systémů, v rámci posledního balíku americké pomoci jsou dalším vysoce efektivním systémem střely dalekého doletu, obdoba HIMARS, které mohou být velice efektivní a mohou velmi precizně zasahovat cíle v hlubokém ruském týlu až do vzdálenosti 30 kilometrů.

To může být jedna z rozdílových zbraní, která může velmi usnadnit průběh ukrajinského ofenzivy nebo může velmi výrazně narušit schopnosti ruské rezistence.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme