Michiganští zákonodárci nezpochybní Bidenovo vítězství. Trump trvá na tom, že se s hlasy podvádělo
Republikánští lídři michiganského zákonodárného sboru podle všeho nevyslyšeli šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a nechystají se podnikat žádné kroky, které by vzaly vítězství v prezidentských volbách v Michiganu jeho demokratickému soupeři Joeu Bidenovi. Zákonodárci po páteční schůzce s Trumpem uvedli, že nemají informace, které by měnily výsledek voleb v Michiganu. Prezident i přesto trvá na tvrzeních o rozsáhlých podvodech s voličskými hlasy.
Michigan je jedním z amerických států, kde se Trump snaží zvrátit výsledek prezidentských voleb, jež podle projekcí vyhrál Biden. Šéf Bílého domu bez konkrétních důkazů tvrdí, že hlasování provázely podvody, které přispěly k Bidenově vítězství.
U soudů prezident neuspěl a podle některých zpráv se Trump a jeho spojenci nyní pokoušejí zasahovat do procesu oficiálního vyhlašování výsledků v klíčových státech.
V USA se volí prezident nepřímo. O budoucím šéfovi Bílého domu rozhodují hlasy takzvaných volitelů, kteří až na výjimky odevzdají hlas tomu kandidátovi, který v daném státě získal nejvíce hlasů voličů.
Biden bude mít problém s vyhlášením celonárodní karantény, třetina Američanů by ho neposlechla
Číst článek
Trumpovi právníci vycházejí z předpokladu, že pokud by se jim podařilo zablokovat oficiální schválení konečných výsledků hlasování, mohly by volitele za příslušné státy jmenovat tamní zákonodárné sbory. V Michiganu místní parlament ovládají republikáni.
Republikánský národní výbor, významný orgán Republikánské strany, a michiganská organizace Republikánské strany v sobotu zaslaly regionální volební komisi žádost o odklad oficiálního schválení výsledků voleb o 14 dní, aby bylo možné překontrolovat hlasy v okrese Wayne, který je v Michiganu největší a zahrnuje i město Detroit.
Komise, která má dva republikánské a dva demokratické členy, se má sejít v pondělí a od té doby má 20 dní na potvrzení výsledků. Republikáni ale žádají úplnou a transparentní kontrolu hlasů v okrese Wayne s poukazem na údajné číselné anomálie a důvěryhodné zprávy o procedurálních nesrovnalostech.
Úřad státní tajemnice státu ale v sobotu upozornil, že zákon neumožňuje překontrolovat hlasy před oficiálním schválením výsledků, až pak o to mohou kandidáti požádat. Úřad státní tajemnice, demokratky Jocelyn Bensonové, už v pátek doporučil výsledky ke schválení.
‚Masivní podvod na voličích‘
V Michiganu podle posledních údajů kandidát Demokratické strany Joe Biden zvítězil o více než 150 tisíc hlasů. Lídři michiganského zákonodárného shromáždění po schůzce zdůraznili, že jakákoli obvinění z volebních podvodů by měla být důkladně prošetřena. Oni sami ale žádné informace o podvodech nemají.
„Nemáme zatím žádné informace, které by měnily výsledek voleb v Michiganu, a jako vůdci zákonodárného sboru budeme, co se týče volitelů, postupovat podle normálního procesu,“ citovala agentura Reuters předsedu Sněmovny reprezentantů státu Michigan Leea Chatfielda a šéfa republikánské většiny v Senátu Michiganu Mikea Shirkeyho.
„Ukáže se masivní podvod na voličích,“ napsal v sobotu Trump na twitteru v souvislosti s Michiganem. Média podle něj prohlášení Shirkeyho a Chatfielda špatně interpretovala.
Informace o velkých podvodech podle Trumpa přicházejí také ze státu Georgia. Tamní státní tajemník Brad Raffensperger přitom v pátek oznámil, že ruční přepočítání a kontrola všech hlasů potvrdily Bidenovo vítězství.
Trumpova kampaň má nyní dva pracovní dny na to, aby požádala ještě o jedno přepočítání. Prezidentův právní tým už oznámil, že se chystá ve státě jít do soudní pře.
Podle propočtů amerických i dalších médií získal Trump 232 hlasů ve sboru volitelů, zatímco Biden 306. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, je na programu 14. prosince.