Jihočínské nemocnice přijímají desítky případů pobodání sršni. Obětí je už 28
Sršni v Číně zabili 28 lidí a další desítky lidí zůstávají po jejich bodnutí v nemocnici. Nebezpečný hmyz útočil na jihu nejlidnatější země světa. Lidé, kteří sršní bodnutí přežili, mluví o zážitcích, připomínajících spíše scény z hororových filmů.
Roj sršnů mandarínských útočil v odlehlých venkovských oblastech jižní provincie Ša-an-si.
Jak vypráví jeden z farmářů, který napadení přežil, sršni o velikosti palce ho pronásledovali 200 metrů. 55letá žena pak dostala 200 žihadel a už měsíc je hospitalizovaná.
Celkem záchranáři odvezli do zdravotnických zařízení stovky lidí. Někteří z nich mají příznaky akutního selhání ledvin.
Sršeň mandarínská, která je dlouhá přes 4 centimetry, je nechvalně proslulá organizovanou likvidací včel, na které podniká masové útoky.
Tento druh sršně je velmi nebezpečný také člověku. Jedinci tohoto hmyzího druhu mají velké množství jedu. Dokážou tak oslabeného člověka i zabít. Pokud pak dostane i zdravý jedinec více než třicet žihadel, musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Čínští farmáři jsou proto nuceni se proti sršnům chránit. Berou si klobouky, přes sebe si pak dávají síťovinu, kterou si důkladně ovinují kolem ramen. Na rukou mají rukavice a zakryté jsou i celé paže. Teprve potom se vydávají do míst, kde hrozí útok sršňů.
A protože se sršni často vyskytují v oblasti vždy na přelomu léta a podzimu, reagovala na to i tamní nemocnice, která sestavuje tým expertů, specializujících se právě na hmyzí bodnutí.
Hasiči v provincii Ša-an-si pak od letošního července už také zlikvidovali na 300 sršních hnízd.