Evropští státníci v Minsku hledají řešení konfliktu na východě Ukrajiny

V Minsku začala jednání o míru na východě Ukrajiny. Do běloruské metropole dorazili všichni čtyři hlavní účastníci - německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti Ukrajiny Petro Porošenko, Ruska Vladimir Putin a Francie François Hollande. Mají navázat na týden intenzivního diplomatického úsilí a dospět k mírové dohodě. I v den summitu se však na východě Ukrajiny dál bojovalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko, Vladimir Putin, Angela Merkelová, François Hollande a Petro Porošenko na summitu v Minsku

Alexandr Lukašenko, Vladimir Putin, Angela Merkelová, François Hollande a Petro Porošenko na summitu v Minsku | Zdroj: Reuters

Porošenko se ještě před zahájením summitu setkal s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Ukrajinský prezident řekl, že všechny strany si přejí mír. Nicméně názory na to, jak k tomu dospět, jsou stále velmi různé.

Porošenko také varoval před krachem mírových rozhovorů: „Jsme s vládou i parlamentem připraveni vyhlásit válečný stav na celém území Ukrajiny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O šancích na úspěch mírových jednání mluvil Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů z univerzity v Bostonu

Podle Igora Lukeše, profesora historie a mezinárodních vztahů z univerzity v Bostonu, je Vladimír Putin v jednoznačné výhodě:

„Z kosmetických důvodů Putin na příměří takticky asi přistoupí. Ale v dlouhodobém horizontu jsem pesimista. Rusko ví s jistotou, že Západ neplánuje intervenci. Proto bude Putin krizi dál manipulovat. Jeho cílem podle mého názoru není, aby ruské tanky dojely až do Kyjeva. Cílem je prokázat, že Ukrajina není normální stát. Ten mu potom spadne do klína v důsledku vnitřního kolapsu.“

Dojde na americké zbraně?

Na východě Ukrajiny mezitím eskaluje násilí. Včera neznámí pachatelé zaútočili na Kramatorsk. Zakázané kazetové střely byly podle OBSE vypáleny z území proruských povstalců. Zabily 15 lidí.

V na východ od strategického přístavu Mariupol se bojuje o několik vesnic. Jsou odtud také hlášeny oběti.

V případě krachu minských jednání zvažuje ukrajinský prezident vyhlášení válečného stavu

Číst článek

Pokud současná francouzsko-německá mírová iniciativa do měsíce nebo do dvou opět zkolabuje, poté se oči světa podle Lukeše obrátí na Bílý dům. Ve Spojených státech se totiž mluví o zaslání zbraní ukrajinské armádě, zejména mezi republikány.

„Prezident Obama velmi rád dlouze přemýšlí, než se odhodlá k činu, jak je známo. Což je mimochodem dobře. Pokud ale diplomacie neuspěje, bude potřeba, aby Washington zesílil vojenský tlak na východě Ukrajiny. Přinejmenším by to měly být protitankové zbraně, ruční zbraně a munice všeho druhu,“ říká Lukeš.

Vojenská situace na východě Ukrajiny (10. února 2015) | Foto: ČTK

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme