Erdogan složil přísahu, v Turecku začal platit prezidentský systém
Recep Tayyip Erdogan v pondělí v parlamentu složil přísahu na své další funkční období. Ve stejný den začal v zemi prezidentský systém, který si v minulém roce odhlasovali voliči v referendu. V nové vládě zasedne jen 16 ministrů a podle nové ústavy už vláda nepotřebuje premiéra.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí složil v parlamentu přísahu na své další funkční období. V zemi také oficiálně začal platit prezidentský systém, který voliči těsnou většinou schválili v loňském referendu. Prezident rovněž oznámil složení své nové vlády, která podle nové ústavy už nepotřebuje premiéra. Jedním z ministrů se stal i Erdoganův zeť.
V Turecku skončí výjimečný stav a začne prezidentský systém. O práci přijde 18 000 státních zaměstnanců
Číst článek
„Jako prezident přísahám na svou čest a bezúhonnost před velkým tureckým národem a historií, že budu pracovat s veškerou svou mocí na ochranu a povzbuzení slávy a cti Turecké republiky," řekl Erdogan v přísaze. Státní televize TRT označila dnešek za „první den nového Turecka".
Nový kabinet má méně ministrů
V novém kabinetu usedne jen 16 ministrů, což je podle agentury Anadolu o deset méně než v předchozí vládě. Na mnoha postech ovšem zůstali dosavadní ministři. Například tureckou diplomacii nadále povede Mavlüt Çavuşoglu, ministrem spravedlnosti zůstane Abdülhamit Gül a v čele rezortu vnitra bude dál stát Süleyman Soylu. Ministrem obrany se v nové vládě stal dosavadní náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Akar. Viceprezidentem Erdogan jmenoval Fuata Oktaye.
Ministerstvo financí povede Berat Albayrak, manžel Erdoganovy dcery Esry, který stál od roku 2015 v čele důležitého ministerstva energetiky. Podle agentury DPA je Albayrak v Turecku považován za Erdoganova „korunního prince."
Vítězem je demokracie, prohlásil Erdogan. Komise potvrdila jeho výhru, v parlamentu zasednou i Kurdové
Číst článek
Řada ministerstev byla sloučena. Podle tureckých médií se to týká mimo jiné ministerstva zahraničí a ministerstva pro záležitosti Evropské unie. Několik ekonomických rezortů bylo sloučeno do jediného velkého ministerstva obchodu.
Moc bude od nynějška výrazněji soustředěna v rukou prezidenta. Ten může po zrušení funkce premiéra sestavovat vládu podle libosti, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.
Kritici upozorňují, že nový systém v Turecku ohrožuje právní stát. Staronový prezident ale trvá na tom, že změny jsou nezbytné pro bezpečnost a stabilitu země.