Bulharský expremiér Borisov je podezřelý z vydírání, nikoliv ze zneužití fondů, upřesnila prokuratura
Sofijská prokuratura nespojuje čtvrteční zatčení bývalého bulharského premiéra Bojka Borisova se zneužitím fondů Evropské unie. Vyšetřován je podle jejího pátečního vyjádření kvůli podezření z vydírání, případ proto nespadá do jurisdikce Úřadu evropského veřejného žalobce. Borisov byl v pátek večer propuštěn na svobodu.
Informace jsou podle agentury DPA v rozporu se čtvrtečním prohlášením ministerstva vnitra, podle nějž policie podnikla rozsáhlou razii související s vyšetřováním unijní prokuratury, která se zabývá 120 případy podvodů v Bulharsku. Původní oznámení ministerstva mezitím zmizelo z jeho webových stránek.
Bulharského expremiéra Borisova zadržela policie. Podezřívá ho ze zneužití evropských peněz
Číst článek
Borisov, který byl premiérem s dvěma nedlouhými přestávkami od roku 2009 do loňského května a nyní je předsedou největší opoziční strany GERB, byl ve čtvrtek večer na 24 hodin zadržen, aniž by proti němu byla vznesena obvinění. V pátek večer byl po 24hodinové vazbě propuštěn.
Ministr financí Asen Vasilev dal Borisovovo zatčení do souvislosti s tipem od bulharského loterijního magnáta Vasila Božkova, který žije v dubajském exilu a v Bulharsku čelí 18 obviněním. Borisova a ve čtvrtek rovněž zatčeného exministra financí Vladislava Goranova viní Božkov z vydírání.
Zadržena byla podle DPA také Borisovova mediální poradkyně Sevdalina Arnaudovová, nikoli však bývalá šéfka rozpočtového výboru bulharského parlamentu Menda Stojanovová, jak ministerstvo vnitra původně uvádělo. I Arnaudovová a Goranov byli v pátek večer také propuštěni.
Stoupenci strany GERB i poslanci za toto politické uskupení v pátek demonstrovali před sídlem vlády a parlamentem a požadovali osvobození zatčených a předčasné volby.