Americký Phoenix zažívá vedra s 38 stupni už 100 dnů za sebou. Překonal tak přes 30 let starý rekord

Hlavní město amerického státu Arizona Phoenix překonalo rekord v počtu dnů s teplotami převyšujícími 38 stupňů Celsia. Od konce května v něm denní teplota neklesla pod tuto hodnotu po celých 100 dnů za sebou. Padl tak rekord z roku 1993, kdy bylo ve Phoenixu velké vedro 76 dnů po sobě.

Phoenix/Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochlazování během veder ve Phoenixu, Arizona

Ochlazování během veder ve Phoenixu, Arizona | Foto: Liliana Salgado | Zdroj: Reuters

Phoenix je známý jako nejžhavější velké město v Americe. Období horka tam letos začalo 27. května a trvá dosud. Podle meteorologů zatím vlna veder v centrální Arizoně nekončí. Ani následující týden se nemá výrazně ochladit.

Loni město překonalo rekord v počtu dnů, kdy denní teplota neklesla pod 43 stupňů. V červenci 2023 trvalo toto období 31 dnů. Podle okresního úřadu oblasti, ve které Phoenix leží, zemřelo letos do konce srpna v souvislosti s vedry 150 lidí. Příčiny dalších čtyř stovek podezřelých úmrtí orgány okresního úřadu vyšetřují.

Vedra v Kalifornii

Vlna veder zasáhne koncem tohoto týdne podle předpovědí i stát Kalifornii. V Los Angeles, které je druhým nejlidnatějším městem Spojených států, by rtuť teploměru mohla vystoupat ke 45 stupňům Celsia, píše agentura AFP.

Po 31 dní přesahovaly teploty 43 stupňů. V americkém Phoenixu skončila rekordní série, má se ale dál oteplit

Číst článek

V luxusní čtvrti Woodland Hills, která se nachází ve vnitrozemí, asi patnáct kilometrů od Malibu na pobřeží Pacifiku, se očekávají nejvyšší teploty v losangeleském okrese. Starostka Los Angeles Karen Bassová uvedla, že se otevře několik klimatizovaných center pro lidi, kteří nemají klimatizaci.

Podle klimatologa Daniela Swaina pobřežní části Kalifornie, kde byly teploty v létě nižší než obvykle, tentokrát okusí podobná vedra, jaké zažívá vnitrozemí. Pobřeží Kalifornie je nejhustěji obydlenou části státu.

„Většina oblastí v těsné blízkosti pobřeží byla ušetřena rekordních teplot letošního léta, což znamená, že i když většina Kalifornie zažila teplotně rekordní léto, netýkalo se to většiny jejího obyvatelstva,“ uvedl Swain.

V Údolí smrti na pomezí Kalifornie a Nevady, kde v červenci naměřili 50 stupňů Celsia, by se teploty měly podle předpovědí vyšplhat ke 47 stupňům. Horka se čekají také ve státech Washington a Oregon.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme