Vláda vybírá místa, vhodná pro uložení jaderného odpadu

Úložiště jaderného odpadu by mohla v budoucnu sloužit jako zdroj paliva pro elektrárny. I proto vláda vybírá obce, kde by mohlo být pro uložení odpadů bezpečné prostředí. Celorepublikový územní plán, který dnes projednává vláda, zatím žádná konkrétní jména obcí nezmiňuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úložiště radioaktivních odpadů v jaderné elektrárně Dukovany

úložiště radioaktivních odpadů v jaderné elektrárně Dukovany | Foto: ČEZ

Dlouhodobě se mluví o Blahutovicích na Novojičínsku, Nadějkově na Táborsku nebo Dvorcích na Jihlavsku. Podle Hynka Berana, tajemníka bývalé energetické komise, je důležité mít nějaké místo, které by v budoucnu mohlo být úložištěm jaderného odpadu. Pak ale musí přijít dost výrazné kompenzace pro místní obyvatele.

Podle Berana může uložený odpad sloužit jako palivo pro budoucí elektrárnu nebo jinou novou technologii. "Pakliže se Česká republika vůbec zařadí do nějakého jaderného programu, tak by se do něj neměla zařazovat jako konzument, ale jako aktivní prvek, k tomu úložišti pak určitě patří nějaký závod na fabrikaci toho paliva nebo alespoň jeho část," řekl Beran.

Všechny uvažované obce jsou ale proti, navíc tvrdí, že vláda teď chce rozhodování narychlo posunout kupředu. Podle starosty Nadějkova Zdeňka Černého to jeho obec poškozuje už teď. "Kolik investorů, kteří chtěli třeba dělat nějaké větší rekreační zařízení, uvažovali o volbě nějaké krajiny a bylo jim celkem jedno, kde to bude, líbil se jim náš kraj a když se dozvěděli, že toto nebezpečí je i když ta pravděpodobnost je jedna ku šesti, tak stejně je odradí, "řekl Černý.

Martin Tunka z ministerstva pro místní rozvoj tvrdí, že se ve schvalovaném materiálu neuvádí žádné jméno konkrétní obce. Podle něj se budou dělat ještě další geologické průzkumy. "Ty lokality, o kterých se dlouhodobě ví, ty politika územního rozvoje nově nedefinovala. To jsou lokality, kde je z geologického hlediska dlouhodobě bezpečné prostředí pro uložení jaderných odpadů. Tento průzkum bude ještě rozšířen například pro uvolněné vojenské prostory," řekl Tunka.

Mluvčí Martin Ayrer také odmítá, že ministerstvo s obcemi nekomunikuje. "V rámci veřejného připomínkování Politiky územního rozvoje 2008 ministerstvo uspořádalo dvě veřejná projednávání této věci, a to v Praze a v Brně," řekl Ayrer.

Úložiště by mělo začít fungovat v roce 2065. Palivo se momentálně skladuje přímo v jaderných elektrárnách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je reálné, že u nás vznikne úložistě jaderného odpadu nebo dokonce nová jaderná elektrárna? V ranním Interview Radiožurnálu o tom mluvil bývalý tajemník Nezávislé energetické komise Hynek Beran.

K tématu si můžete také přečíst:
V Česku se rozhodne o úložišti jaderného odpadu do roku 2025
Lidé z Cejle na Jihlavsku jasně odmítli úložiště jaderného odpadu
Lidé z Hubenova a Dvorců na Jihlavsku odmítli stavbu úložiště jaderného odpadu
Obavy z jaderného úložiště jsou zbytečné, tvrdí experti
Obce na Klatovsku odmítly úložiště jaderného odpadu

Igor Maňour, Alžběta Havlová, Lenka Militká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme