Do zoo se nedostanete už od pátku, kina zavřou v pondělí. Co se mění kvůli epidemii?

Vláda schválila nová opatření proti epidemii koronaviru. Reaguje jimi na zhoršující se situaci v Česku. Ve středu bylo pozitivně testováno rekordních 5335 lidí. Nově budou na čtrnáct dní výrazně omezeny volnočasové aktivity, zavřená tak budou kina, divadla i vnitřní sportoviště. Všechny vysoké a střední školy také přejdou na distanční výuku. Žáci druhého stupně základních škol se budou střídavě učit doma a ve třídách.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 7:12 9. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Roman Prymula spolu s ministrem školství Robertem Plagou oznámili nová omezení

Ministr zdravotnictví Roman Prymula spolu s ministrem školství Robertem Plagou oznámili nová omezení | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Prymula v úvodu řekl, že chtěl ve středu ohlásit mírnější opatření, aby následně mohl přistoupit k tvrdším. „Musím se za to omluvit,“ zahájil tiskovou konferenci.

Statistiky podle šéfa resortu zdravotnictví nejsou dobré. „Máme zde vysoký nárůst osob, které potřebují péči na jednotkách intenzivní péče. Za dva týdny můžeme být na hodnotách dvojnásobných, do konce měsíce bychom mohli být na limitních hodnotách,“ informoval.

Reprodukční číslo je nyní 1,2. Podle Prymuly na to vláda musí reagovat a to zejména tím, že se v České republice omezí kontakty. „Rozhodli jsme se volnočasové aktivity na 14 dní výrazně omezit a prakticky je zmrazit,“ oznámil ministr zdravotnictví.

Do obchodu po dvou

„Od pondělí příštího týdne omezíme kulturní akce, jako jsou kina nebo divadla. Na příštích 14 dní (od pátku, pozn. red.) zavřeme také zoologické zahrady,“ řekl Prymula. Toto opatření se odvíjí od nařízení omezení kontaktů ve vnitřních prostorách na 10 osob, ve venkovních prostorách na 20.

Už od pátku 9. října bude zcela zakázán provoz herec a kasin a také sportovní aktivity ve vnitřních prostorách. Uzavřeny tak budou posilovny, sauny, solária, vnitřní bazény, tělocvičny a koupaliště. Ministr Prymula oznámil, že výjimky mohou dostat mezinárodní akce, které se budou konat bez diváku a s dalšími omezeními. Venku lidé sportovat mohou, ale stále platí limit 20 osob.

„Existuje možnost povolit mezinárodní soutěže. V tuzemských podmínkách budou soutěže na 14 omezeny,“ dodal Prymula. Na dva týdny tak budou pozastaveny i domácí nejvyšší fotbalové a hokejové soutěže. (více zde)

25:58

Konvalinka: Čísla o nakažených neodpovídají realitě. Laboratoře stojí, problém je v posílání na test

Číst článek

Restaurace budou muset už od pátku zavírat ve 20.00. U stolů přiom budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé, doteď to bylo šest. Stejně jako v klubech nebo na diskotékách v nich platí také zákaz živé hudby a tance. Výdejová okénka mohou nadále normálně fungovat.

„Co se týče provozu restaurací v obchodních centrech, tak tam je omezení, že budou moci sedět u jednoho stolu maximálně dvě osoby a bude vypnutá Wi-Fi, aby se tam jedinci zbytečně nezdržovali,“ oznámil Prymula.

V obchodech a provozovnách služeb se můžou zákazníci od pátku zdržovat ve skupinách nejvýš po dvou lidech a v alespoň dvoumetrových rozestupech.

Podle Prymuly vláda jedná o odškodnění pro sektor kultury a soukromá podnikání, kterých se dotknou vyhlášená omezení. Kompenzační programy pro kulturu již existují, o dalších se podle ministra dále jedná. „Odškodnění budou cílená,“ komentoval.

Střední a vysoké školy jen distančně

Podle ministra školství Plagy se vláda snaží zachovat prezenční výuku minimálně pro děti školou povinné. Mateřské školy a první stupeň základních škol zůstávají v provozu stejně, jako bylo před začátkem školního roku domluveno. Školní družiny také zůstávají v provozu.

„Vysoké školy přecházejí od pondělí na celém území České republiky na distanční výuku,“ informoval Plaga. Výjimku mají pouze obory zdravotnické, kde budou studenti moci docházet do školy na praktická cvičení.

Střední školy přecházejí kompletně po dobu následujících 14 dnů na distanční vzdělávání, s výjimkou praktické výuky.

Druhý stupeň by podle Plagy měl fungovat na bázi střídání skupin ve třídách v režimu 14 dnů. „Pokud máte třídu A a třídu B, tak první týden bude třída A chodit prezenčně a třída B bude na distančním vzdělávání. Druhý týden si to vymění,“ upřesnil ministr.

Základní umělecké školy budou od pondělí zcela uzavřeny. „S výjimkou jeden na jednoho – čili jeden žák a jeden učitel,“ doplnil Plaga.

Ministr Plaga informoval o změně organizace školního roku a na 26. a 27. října vyhlásil dva dny volna.

Online reportáž

  • Česko

    DĚTSKÁ NEMOCNICE BRNO od pondělka utlumí péči na některých lůžkových odděleních. Část personálu posílí kolegy z Fakultní nemocnice Brno, kteří pečují o pacienty s covidem-19. „Může se stát, že hospitalizace vašeho dítěte bude odložena,“ oznámila nemocnice na svém webu .

    Opatření se nevztahuje na pacienty v akutním stavu a onkologické pacienty. Omezený zatím nebude ani provoz ambulantní části Dětské nemocnice.

  • Česko

    ČÍNA K VYJÁDŘENÍ PRYMULY. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) by jako odborník měl vědět, že výzkum původu koronaviru je složitou vědeckou otázkou a zatím neexistuje jednoznačná odpověď. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedl mluvčí čínského velvyslanectví v ČR v reakci na Prymulova čtvrteční slova ve sněmovně, že je téměř jisté, že koronavirus unikl z laboratoře v Číně. Ministr zdůraznil, že virus určitě nebyl vyroben uměle.

  • Německo

    VAKCÍNA. Podle německého ministra zdravotnictví Jense Spahna, který se sám virem SARS-CoV-2 nakazil, bude vakcína proti covidu-19 k dispozici v prvních měsících příštího roku. Uvedl to v rozhovoru s časopisem Der Spiegel s tím, že nejdříve vakcínu dostanou zdravotníci. Velká část Němců, kteří ji budou chtít, by mohla vakcínu dostat nejpozději sedm měsíců od zahájení očkovací akce. Povinné očkování podle Spahna v Německu plánované není.

  • Rusko

    SITUACE V RUSKU. Situace způsobená šířením koronaviru byla v řadě ruských regionů dramatická už na jaře, kdy se nejvyšší denní přírůstky pohybovaly kolem deseti tisíc za den. V současnosti je to i více než 15 tisíc a odborníci varují, že druhá vlna koronaviru bude v některých ruských oblastech i desetkrát vyšší než ta první. Více se dočtete v článku .


  • Česko

    KNIHOVNA ONLINE. V nabídce Městské knihovny v Praze  bude pravděpodobně od příštího týdne k dispozici asi 3000 e-knih. Nově knihovna nabízí i online členství, které je zdarma. Jedním z důvodů rozšíření online služeb je větší zájem čtenářů o e-knihy v období koronavirové pandemie.

  • Česko

    INSOLVENCE A EXEKUCE. Změny některých pravidel insolvencí a exekucí se v souvislosti s nynější koronavirovou krizí zřejmě prodlouží nebo obnoví. Například podnikatelé a firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset podat až do konce června příštího roku insolvenční návrh. Předpokládá to vládní novela zákona přijatého za jarní fáze epidemie covidu-19, kterou dnes schválila Sněmovna. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

  • Česko

    KORONAVIROVÝ WEB. Do dvou týdnů by měly vzniknout vládní webové stránky, kde budou srozumitelně shrnuta veškerá opatření vyhlášená kvůli koronavirové epidemii. Po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci Vladimírem Dzurillou to novinářům řekl poslanec opoziční TOP 09 Dominik Feri.

  • Česko

    NAKAŽENÍ V DOMOVECH PRO SENIORY. Seniorů nakažených covidem-19 v domovech v Libereckém kraji přibývá. Aktuálně jich je 71, většinou ale mají lehký nebo dokonce bezpříznakový průběh. Hospitalizace byla nutná v osmi případech, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje na dotaz ČTK náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD).

    V karanténě je dalších 260 klientů, nakažení jsou i mezi zaměstnanci. Nakazilo se 147 pracovníků přímé péče, v celém kraji to představuje zhruba 17,5 procenta. S péčí pomáhají dobrovolníci a také vojáci.

  • Česko

    PRYMULA NEREZIGNUJE. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nerezignuje. Řekl, že nic neporušil. Schůzka se podle něj uskutečnila v soukromých prostorách kapituly.

  • SITUACE V TURECKU. Turecko navzdory kritice odborníků stále odmítá zveřejňovat informace o počtu provedených pozitivních testů na koronavirus a oficiálně uvádí pouze přírůstky nakažených, kteří vykazují příznaky onemocnění covid-19.

    Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca ale dnes přiznal, že počty infikovaných stoupají po celé zemi, napsala agentura Reuters. Nejdramatičtější situace je v Istanbulu, kde registrují kolem 40 procent z celkového počtu lidí s covidem-19.

  • Česko

    POLNÍ NEMOCNICE V BRNĚ. Brno kvůli šíření covidu začne chystat polní nemocnici na brněnském výstavišti, primátorka už vydala pokyn. Bude v ní 300 lůžek, hotova bude do týdne, informovala Česká televize.

  • Česko

    OMEZENÍ SOUDŮ. Soudy v Olomouci kvůli pandemii koronaviru omezují svou činnost a začaly rušit jednání. Důvodem je podle jejich zástupců především obava ze šíření koronaviru a snaha ochránit i účastníky jednání. Nová opatření se tak dotknou například i sledované korupční kauzy Vidkun, kterou měl olomoucký krajský soud naplánovánu po tříměsíční přestávce znovu na začátek listopadu. Odložena je zatím na prosinec, řekl dnes ČTK soudce olomouckého krajského soudu Martin Lýsek.

  • Česko

    POMOC Z MAĎARSKA. Maďarsko pošle do Česka 150 plicních ventilátorů. Oznámil to na svém twitteru premiér Andrej Babiš (ANO).

  • Rakousko

    NÁRŮST NAKAŽENÝCH. Švýcarsko a Rakousko znovu hlásí nejvyšší denní přírůstky počtu případů nákazy koronavirem. Švýcarsko jich oznámilo 6634, Rakousko 2571.

  • Česko

    NAKAŽENÝ BISKUP. Biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David se nakazil koronavirem. Nemoc u něj nemá těžký průběh a zůstává v domácí izolaci. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

  • Česko

    LIDÉ A OPATŘENÍ. Výzkumná organizace PAQ Research vedla od minulého pondělí výzkum, který se zabýval tím, jak lidé vnímají vládní opatření. Výsledky šetření popsal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu sociolog Daniel Prokop. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

  • Česko

    LIBERECKÝ KRAJ odmítl žádost z Ústeckého kraje, aby převzal péči o covidové pacienty ze Šluknovského výběžku. Nemocnice na to nemají dostatečné kapacity. Ústecký kraj si bude muset poradit sám, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana Přemysl Sobotka (ODS).

  • Česko

    LETECKÁ DOPRAVA. Oživování letecké dopravy v Česku zřejmě na čas skončilo. Provoz po několika měsících růstu začal totiž opět klesat, i když zatím mírně. Pražské letiště v září odbavilo 240 tisíc cestujících, což bylo o 110 tisíc méně než v srpnu.

    Zhruba o desetinu klesl i celkový letový provoz. Vyplývá to z aktuálních informací Letiště Praha a Řízení letového provozu pro ČTK. Aerolinky začaly na podzim znovu rušit řadu spojů kvůli zhoršující se epidemiologické situaci a vládním omezením, sestupný trend tak bude zřejmě pokračovat.

  • Česko

    NEVEŘEJNÝ PROSTOR. Ředitel FN Ostrava Havrlant potvrdil účast na středečním jednání s Prymulou a Faltýnkem. Mluvili dle něj o testování a jednali v neveřejném prostoru.

  • Vážení čtenáři, pokračování online reportáže najdete zde .

Načíst další

Navýšení kapacit testování

Podle Prymuly se nyní projednává projekt protestování celé populace. Stalo by se tak použitím nejen PCR testů, ale také antigenních testů. „Tímto způsobem bychom byli schopni odhalit až 93 % nakažených a mohli bychom je poslat do karantény,“ představil.

Opatření byla podle ministra přijata plošně za asistence také opozice. Nejedná se podle něj proto o politické kroky. „Opatření probrala vláda, projednala je vláda a byla na nich shoda,“ komentoval Prymula. Nehrozí podle něj, že by některá opatření premiér Andrej Babiš (ANO) následně změnil.

Nastavená opatření by podle ministra zdravotnictví měla být dostačující. Je však klíčové, aby byla dodržována. „Každý si uvědomuje vážnost této situace,“ konstatoval.

Čtrnáctidenní opatření by podle něj měla rapidně ohnout křivku počtu nakažených. „Cíl je dostat se pod 1000 případů denně,“ řekl.

Roušky ve venkovních prostorách nebudou podle ministra zdravotnictví vymáhány, jejich nošení nicméně doporučuje.

„Opatření jsou už poměrně tvrdá,“ komentoval Prymula. Pokud nedojde k poklesu nakažených během 14 dnů, mělo by se tak podle Prymuly stát během dalších 14 dnů – tedy do konce nouzového stavu.

aur, onz, sir, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme