Tomáš Pitr dostal šest let za podezřelé obchody s akciemi Setuzy

Na šest let do vězení poslal pražský městský soud uprchlého podnikatele Tomáše Pitra v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000. Dva roky podmíněně dostal i Michal Zouhar, který mu měl pomáhat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr

Tomáš Pitr | Foto: Archiv ČRo

Celá kauza souvisí s pádem Investiční a Poštovní banky. Jak na Rádiu Česko přiblížil vedoucí redakce reportérů a ekonomický expert Českého rozhlasu Miroslav Motejlek, IPB na konci 90 let pod sebou vytvořila poměrně rozsáhlé průmyslové impérium. Regule ČNB ale nařizovaly, že banka nemůže vlastnit přímo průmyslové podniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o podnikatelské činnosti Tomáše Pitra přinesl na Rádiu Česko vedoucí redakce reportérů a ekonomický expert Českého rozhlasu Miroslav Motejlek.

"Proto hlavní stratég IPB v té době vymyslel, že tyto podíly budou převedeny na ne vlastnicky ale osobně spřízněné subjekty. Do jednoho z nich usedl i Tomáš Pitr. Šlo o společnost Českomoravskou finanční a leasingovou, která měla dceřinou společnost Agrocredit. Na ni bylo převedeno zhruba 49 procent Setuzy," uvedl Motejlek.

Pitr pak po pádu banky akcie prodal firmě, kterou spolukontroloval se Zouharem. "K platbě ale došlo podílem ve společnosti Českomoravská finanční a leasingová, tedy formou bezcenných akcií," vysvětlil Motejlek.

Oba muži podle obžaloby vyvedli akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu víc než 700 milionů korun.

"Hodnota akcii společností Setuza a Milo byla v té době asi 700 milionů korun a hodnota akcii, které nabídli Pitr a Zouhar byla asi 1 milion korun," vysvětlil v Ozvěnách dne Redaktor časopisu Respekt Jaroslav Spurný, který se podobnými kauzami dlouhodobě zabývá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Pitr dostal šest let vězení za podvodné transakce s akciemi Setuzy. Hostem Ozvěn dne Rž byl redaktor Respektu Jaroslav Spurný, který se podobnými kauzami zabývá.

Největší škodu podle redaktora utrpěli především daňoví poplatníci. "Protože těch 700 milionů korun spadlo do České konsolidační agentury. Po Setuze nakonec zbyl dluh 4 miliardy korun, který se prodal za 900 milionů korun. Takže 3 miliardy někde visí a ty zaplatí daňoví poplatníci," dodal.

Tomáše Pitra, který se od roku 2007 nejspíš skrývá v zahraničí, soud uznal vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Michal Zouhar mu v tom měl napomáhat, k rozhodnutí soudu se vyjadřovat nechtěl.

"Až dostaneme písemné vyhotovení - celý opis rozsudku, tak pak se vyjádříme. Nyní to radši nebudu komentovat. Ale stále se cítím nevinný," uvedl.

Pitrův advokát Daniel Tetzeli se na místě odvolal k Vrchnímu soudu v Praze: "Podle mého názoru je trestní stíhání promlčeno a tím pádem mělo být usnesením zastaveno."

Na Tomáše Pitra je vydán český, evropský i mezinárodní zatykač. Od roku 2007 se skrývá zřejmě v zahraničí. Utekl, když měl nastoupit do pankrácké věznice svůj pětiletý trest. Ten dostal za to, že spolu s podnikatelem Miroslavem Provodem vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur a připravili stát o zhruba 51 milionů korun. Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun.

Martin Křížek, Katarína Brezovská, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme