Své působení v chemickém průmyslu považuje možný šéf MŽP za výhodu, ekologové to kritizují
Budoucí ministr životního prostředí Richard Brabec čelí kritice ekologických aktivistů i některých politiků. Vadí jim zejména předchozí angažmá sedmačtyřicetiletého poslance za hnutí ANO v chemickém průmyslu.
Richard Brabec působil jako manažer velkých českých chemických podniků, třeba v neratovické Spolaně, Unipetrolu nebo v Lovochemii. Ta patří do skupiny Agrofert holding vlastněné lídrem hnutí ANO a kandidátem na ministra financí Andrejem Babišem.
Brabec je také členem představenstva Svazu chemického průmyslu ČR. Sám své předchozí působení vidí spíš jako výhodu.
Vizitku pravděpodobného ministra životního prostředí Richarda Brabce připravila Eva Rajlichová
„Ředitel chemičky má v zásadě dva problémy, respektive dvě priority. Minimálně stejná priorita jako vyrábět a zaměstnávat lidi je i dodržovat veškeré ekologické limity. Protože když bude spalovat něco v kamnech jako soukromník, tak si vás pravděpodobně nikdo nevšimne. Pokud nebudete plnit limity jako chemička, tak jste neustále pod přísným dohledem,“ řekl Richard Brabec.
Pravděpodobný nový ministr životního prostředí vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor geologie. Své první kroky v čele resortu zatím příliš prozrazovat nechce. Prozradil ale, co ho znepokojuje.
„Hrozí to, že Česká republika přijde řádově o desítky miliard korun z operačního programu životního prostředí, které nebudou vyčerpány prostě tím, že manažersky se proces v uplynulých letech nezvládl,“ vysvětlil.
Richard Brabec je ženatý, má dva syny a prošel postupně stranami ODS a Unií svobody. Členem hnutí ANO je od roku 2012.