Stát nemusí vracet zámek v Opočně Colloredo-Mansfeldům, rozhodl soud
Zámek v Opočně stát nemusí vracet původním majitelům. Tak dnes rozhodl Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou. O památku, kterou nejdříve zabavili nacisté a kterou po skončení války převzal stát, usiluje dcera původního majitele Kristina Colloredo-Mansfeldová. Ta se chce proti verditu odvolat. Spor se vleče už 24 let.
Dcera původního majitele se u soudu snažila prokázat, že stát získal zámek neprávem.
Její právní zástupce předložil soudu doklady, podle kterých je rodina židovského původu a nacisté zámek zabavili mimo jiné z rasových důvodů. To se však podle rychnovského soudu neprokázalo.
Advokát Kristiny Colloredo-Mansfeldové uvedl, že se proti verdiktu odvolá ke Krajskému soudu v Hradci Králové.
Zámek v Opočně na Rychnovsku vybudovali na místě středověkého hradu Trčkové z Lípy. Posledním rodovým vlastníkem byl Adam Erdman Trčka, který byl v roce 1634 zavražděn společně s Albrechtem z Valdštejna. Poté byly trčkovské majetky zkonfiskovány a Opočno získal důstojník císařské armády Rudolf Colloredo. Colloredové na přelomu 17. a 18. století přestavěli zámek v barokním slohu. Opočenský zámek patří mezi nejvíce navštěvované památky v Královéhradeckém kraji. V současnosti ho spravuje Národní památkový ústav.
Renesanční zámek nacisté zkonfiskovali v roce 1942. Po skončení války pak připadl státu na základě Benešových dekretů.
Rodina se po válce o majetek začala soudit, po nástupu komunistického režimu však emigrovala do Rakouska.
Po převratu, konkrétně v roce 1991, se o zámek přihlásila Kristina Colloredo-Mansfeldová. Celý areál se dokonce načas dostal do jejího vlastnictví, Ústavní soud však poté vrátil spor na začátek, načež soudy přiřkly zámek opět státu.
S tím Colloredo-Mansfeldová nesouhlasila a s novými argumenty o údajném židovském původu její babičky, se jí podařilo spor opět otevřít.
Okresní soud v Rychnově se případem opočenského zámku zabýval znovu od letošního 19. května.