‚Výjimečný jev.’ I bez srážkových mraků se na Sokolovsku objevil sníh, způsobila to inverze

V Dolních Nivách na Sokolovsku ve čtvrtek dopoledne napadlo pět centimetrů sněhu. V listopadu nic zvláštního. Zajímavé ale je, že v tu dobu nad malou obcí nebyl jediný srážkový mrak. Pokrývku vytvořila vysrážená pára z nedalekého kombinátu. „Je to výjimečný jev, který se stává v blízkosti zdroje emisí,” řekla pro iROZHLAS.cz meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu Blanka Gvozdíková. Vyžaduje ale i další specifické podmínky. Jaké?

Dolní Nivy (Sokolovsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díky inverzi se v Dolních Nivách objevila sněhová pokrývka

Díky inverzi se v Dolních Nivách objevila sněhová pokrývka | Foto: Marek Štětina | Zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary

Na českých horách se postupně začíná objevovat sníh, který přináší srážková oblačnost. Pod vrcholky se ale vločky mohou objevit i bez toho, aby se na obloze objevil jediný mrak. Může za to inverze. A takového sněhu si ve čtvrtek užívají v Dolních Nivách na Sokolovsku.

Ačkoli například na Klínovci bylo dopoledne šest stupňů Celsia a žádné srážkové mraky nebyly v dohledu, v malé obci pod Krušnými horami naměřil místní správce meteorologické stanice pět centimetrů sněhu.

Jak to inverze dokázala? „Může se to stát v době, kdy se nad naším územím nachází tlaková výše. Známe to jako ‚pokličku’ s mlhou v nižších oblastech v době, kdy je na horách slunce,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz správce Rudolf Kovařík. „Mohou za to chladicí zařízení – elektrárny nebo teplárny – v tomto případě to byla Vřesová,“ dodal.

Z věže u kombinátu totiž stoupala pára, která se zhruba sto metrů nad Dolními Nivami ochladila a vysrážela, a začaly padat sněhové vločky. „Pára se nad chladicím zařízením nerozplyne, ale je nucená ‚pokličkou’ proudit,“ popsal Kovařík.

Pro laika je stejný

Ačkoli se nejedná o klasický sníh, pro laika je podle meteoroložky Českého hydrometeorologického ústavu Blanky Gvozdíkové k nerozeznání od běžného. „Viděl jsem ho a sahal jsem si na něj. Má naprosto stejnou charakteristiku, ale trochu jiný tvar. Jsou to klasické vločky, které padají kilometr nebo kilometr a půl od zdroje,“ shoduje se s ní Kovařík.

V Česku se před víkendem ochladí, na horách napadne sníh, říká meteorolog

Číst článek

Upozornil ale, že sněhových vloček je asi 1100 druhů a odlišnosti jsou tak i u přírodního sněhu.

Netradiční je ale podle Gvozdíkové také výška sněhové pokrývky. „Většinou je výška sněhu u tohoto jevu malá, bývá to jeden až dva centimetry. Tady v tom případě bylo pět,“ vysvětlila.

Podobný jev je přitom vzácný sám o sobě, vyžaduje totiž speciální podmínky. „Je to spíš výjimečný jev, který se stává v blízkosti zdroje emisí,“ řekla redakci meteoroložka. Zmiňovaná ‚poklička’ se totiž musí vytvořit sto až sto padesát metrů nad zemí a musí zde vydržet několik dnů.

Pokud nemrzne, začne v místě mrholit. „Toho si ale moc nikdo nevšímá. Opticky je zajímavější, když se to projeví jako sníh,“ doplnil Kovařík. Před šesti lety takové vločky snesly i na Plzeň a objevují se i v okolí Dukovan.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme