Sněmovna opět řeší zákaz potratů

Sněmovna má rozhodnout, jak naloží s návrhem na téměř úplný zákaz potratů. Zákonodárci budou hlasovat o tom, zda kontroverzní předlohu z dílny osmi poslanců KDU-ČSL a Petra Plevy z ODS postoupí k dalšímu jednání ve výborech, nebo ji hned v prvním čtení zamítnou. Dosavadní rozprava k citlivému tématu potvrdila, že se v názorech na zákaz umělého přerušení těhotenství neshodují jak lékaři, tak ani politici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny

z jednání sněmovny | Foto: Stanislav Zbyněk

Lékaři, který provede potrat, by mohlo hrozit až pět let vězení, případně zákaz činnosti. Potrat by byl možný jen v případě, že je nutný k záchraně ženina života a tehdy, je-li těhotenství následkem znásilnění.

Jeden z předkladatelů normy, místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal je o přínosu novely přesvědčený. Bez ohledu na výsledek vítá už jen širokou diskusi na toto téma. "Nechci předjímat, jak to jednání dopadne, ale každopádně už v tuto chvíli jsem vděčný za tu diskuzi, která díky sdělovacím prostředkům na veřejnosti probíhá už deset měsíců."

Přívrženci zákazu potratů mluví o tom, že novela zamezí maření životů nenarozených dětí, odpůrci připomínají, stálý pokles počtu přerušených těhotenství a právo ženy na svobodné rozhodnutí. Další důvod, proč nebude novelu podporovat, má místopředsedkyně zdravotního výboru za ODS Alena Páralová. "Některé ženy by mohly podstoupit utajené potraty a i kdyby to mělo stát jediný život ženy nebo dívky, tak nestojí za to ten zákon schvalovat."

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba Peter Koliba si také myslí, že by přijetí takového zákona mělo negativní vliv na zdraví žen, "protože část těchto žen bude volit kriminální cestu. Kdysi jsme prováděli 10-15 zákroků denně, dneska provádíme tři týdně, a to jsou většinou z vážných zdravotních a sociálních důvodů. Nechápu tuto inciativu, navíc nás posouvá do období středověku, kdy o té ženě rozhoduje někdo jiný a nemůže ona rozhodnout o svém osudu ona sama."

Odpůrci navržené novely ji označují za snahu ultrakonzervativních, věčných zachránců světa a jeho morálky zbavit svobodného občana práva rozhodovat o sobě a o svém těle. Jeden z překladatelů normy, místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal ale tvrdí, že jde o životně důležité společenské téma. "Jsem přesvědčen, že před každou společností, i před naší, je třeba čas od času položit vážné otázky a potraty jsou na hraně života a smrti. Je to vážná otázka a podle mého ta právní úprava i většinový přístup veřejnosti je zastaralý."

Plénum dolní komory parlamentu by dnes mělo rozhodnout, zda předlohu pustí do dalšího posuzování ve výborech, anebo návrh skončí v prvním čtení.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme