Půl roku do prezidentských voleb. ,Kandidátní listiny ministerstvo zatím neobdrželo,‘ říká náměstek

Přesně za šest měsíců půjdou obyvatelé České republiky vybírat nového prezidenta. První kolo voleb je načasováno na 13. a 14. leden. Někteří kandidáti už teď sbírají podpisy od lidí, potřebují jich minimálně 50 tisíc. A první z nich tvrdí, že už jich získali dost. Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy Petr Vokáč Radiožurnálu řekl, že nikdo ještě kandidátní listiny neodevzdal.

Praha (Aktualizováno: 13:17 13. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

Volby (ilustrační foto) | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Odevzdal vám už některý z kandidátů kandidátní listinu i s potřebnými podpisy?
Kandidátní listiny s podpisy občanů zatím ministerstvo neobdrželo. Na odevzdávání kandidátní listiny ale zbývá ještě dostatek času, protože lhůta je stanovena na 8. listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontrola podpisových archů je několikastupňová, kontroluje se úplnost a pak pravost na náhodně vybraném vzorku osmi a půl tisíce řádků, popisuje Petr Vokáč. Poslechněte si rozhovor

Dá se už teď nějak ověřit, že kandidáti podpisy skutečně mají? Může vás o takové potvrzení kandidát požádat?
Kandidát může podat kandidátní listinu s podpisy, ale samotná kontrola podpisů bude probíhat zčásti automatizovaně právě až po skončení lhůty u všech kandidátů najednou.

Takže takové potvrzení zatím odevzdat nemůžeme. A o tom, zda kandidáti sbírají podpisy a kolik jich mají, se ministerstvo dozvídá průběžně od médií.

Dokdy musí mít kandidáti podle zákona podpisy nasbírané a odevzdané? Platí stejný termín i pro ty, kteří sbírají podpisy od poslanců nebo senátorů?
Ano, ten termín je jednotný, nejpozději 8. listopadu do 16 hodin musejí být kandidátní listiny odevzdány ministerstvu.

Několik stupňů kontroly

Jak přesně se podpisy kontrolují?
Kontrola je několikastupňová. Nejprve probíhá kontrola úplnosti podpisových archů, kdy se procházejí řádek po řádku a neúplné řádky se škrtnou. Pokud po této kontrole podpisové archy nadále čítají alespoň 50 tisíc podpisů, tak postupují do dalšího kola kontroly. V tom se již provádí kontrola na náhodně vybraném vzorku osmi a půl tisíce řádků.

Tyto řádky se pak kontrolují ve vztahu k údajům uváděným v informačních systémech evidence obyvatel a registru obyvatel. Poznáme konkrétního kompetenta podle čísla občanského průkazu nebo čísla pasu, což je povinný údaj na podpisovém archu.

Podnikatel Březina, známý jako ‚betonový král‘, získal 50 tisíc podpisů pro prezidentskou kandidaturu

Číst článek

Pokud jsou v takové kontrole vzorku osmi a půl tisíce podpisů více než tři procenta chybných řádků, kontroluje se druhý vzorek také o osmi a půl tisíci podpisů.

Pokud je i zde chybovost, odečte se odpovídající procento od těch 50 tisíc. A pokud je i po kontrolách vzorků nadále více než 50 tisíc platných podpisů, tak listina může postoupit do zpracování a do registrace.

Může se člověk podepsat na archy více kandidátům, nebo je tam daná nějaká exkluzivita?
Ano, jeden člověk se může podepsat na archy více kandidátů. Kandidátní listiny a podpisové archy se nekontrolují křížem a zákon to nevylučuje.

A k samotným volbám – připravuje se ministerstvo vnitra na to, že bychom hlavu státu mohli kvůli koronavirovým opatřením zase volit například z auta? Plánujete nějaká speciální opatření?
Připravujeme se na to. Již existuje návrh zákona, zatím ale nebyl schválen vládou ani Parlamentem. Definitivní vydání zákona bude záviset na pandemické situaci před volbami.

Petr Král, mav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme